Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

100 Yıllık Rüya Mavi Tünel

2012 yılında hizmete girdiğinde 223 bin hektar tarım arazisini sulayacak Konya Ovası'nın 100 yıllık rüyası Mavi Tünel, yer altı suyunu besleyecek, içme suyu teminine büyük fayda sağlayacak. Mavi Tünel Proje Müdürü Ahmet Kalkan, yaptığı açıklamada, Mavi Tünel Projesi'nde, Akdeniz'e akan Göksu-Eğiste Deresi'nin Konya Ovası'nın sulanmasında

Yeni Şafak Gazetesi
100 Yıllık Rüya Mavi Tünel

Hedeflenen tarih 2012 yılında hizmete girdiğinde 223 bin hektar tarım arazisini sulayacak Konya Ovası'nın 100 yıllık rüyası Mavi Tünel, yer altı suyunu besleyecek, içme suyu teminine büyük fayda sağlayacak. Mavi Tünel Proje Müdürü Ahmet Kalkan, yaptığı açıklamada, Mavi Tünel Projesi'nde, Akdeniz'e akan Göksu-Eğiste Deresi'nin Konya Ovası'nın sulanmasında kullanılmasının amaçlandığını söyledi.

Bu proje kapsamında Bağbaşı Barajı'nda toplanacak suların 17 kilometreliktünel ile Konya Ovası'na akıtılacağını ifade eden Kalkan, Konya'nın 100 yıllık rüyası olan projenin hızla sürdüğünü anlattı. 92 milyon euro bütçeli projenin Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel olmak üzere 2 kısımdan oluştuğunu vurgulayan Kalkan, "Şu anda 17 kilometrelik tünel için Toroslar'ı deliyoruz. Klasik tünel açma çalışmaları sürüyor. Bir süre sonra makine girecek ve tüneli açacak. Tünelimizin içi beton plaklarla segment kaplıolacak. Bu tüneli daha sağlam yapacak. Tünelimizin beton kaplı iç çapı 4,2 metreolacak" dedi.

Kalkan, proje hizmete girdiğinde Konya Ovası'nda büyük değişim yaşanacağınıifade ederek, şunları kaydetti:

"Akdeniz boşa akan su, Mavi Tünel sayesinde Konya Ovası'nda 223 bin hektar tarım arazisini sulayacak. Yer altı suyunun beslenimi sağlanacak. Konya kentininuzun vade içme suyu teminine önemli destek verecek. Tarım üretimi artacağı için Mavi Tünel, ülke ekonomisine yılda 450 YTL'lik zirai katkı sağlayacak. Bunun yanısıra tünel çıkışına kurulacak santral ile elektrik üretimi de yapılacak. Buradayılda 145 milyon KWH elektrik üretilecek. Bu üretimle de ülke ekonomisine yılda11 milyon YTL'lik enerji katkısı sağlanacak. Ayrıca sulama imkanı olacağı ve üretim artacağı için 100 bin kişiye ilave iş imkanı sağlanacak."

Kalkan, Mavi Tünel Projesi'nde şu anda hedeflenen noktanın ilerisinde olduklarını vurgulayarak, "oldukça hızlı ilerliyoruz ancak bazı pürüzler var.Kamulaştırma sorunu yüzünden zaman zaman çok yavaşlıyoruz. Bunun aşılmasıgerekiyor. Kamulaştırma sorununu kendi kiralama yöntemimiz ile geçici çözüyoruzama mahkemeler halen sürüyor. Bu sorun çözülürse Mavi Tünel hedeflenen tarih 2012 yılından önce hizmete girebilir" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/100-yillik-ruya-mavi-tunel_63415.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!