Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

16 Baraj Projesi Özel Sektöre Devrediliyor

Hazine’nin borçlanması nedeniyle kredi görüşmeleri tamamlanamayan enerji yatırımlarının özel sektör tarafından tamamlanmasına imkan sağlayan kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Türkiye Gazetesi
16


azine’nin borçlanması nedeniyle kredi görüşmeleri tamamlanamayan enerji yatırımlarının özel sektör tarafından tamamlanmasına imkan sağlayan kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Teklif ile yılda 11 milyar kilowatsaat enerji üretecek kapasitedeki 16 baraj projesinin yapımı özel sektöre devredilecek.

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi üzerinde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yılda 11 milyar kilowatsaat enerji üretecek kapasitedeki 16 baraj projesinin yapımının özel sektöre devredileceğini bildirdi. 16 barajın 4.7 milyar dolar yatırım bedeli olduğunu kaydeden Güler, “Bu yük, Hazine’nin sırtından kaldırılmış olacak. Barajları yapacak şirketlere, Hazine garantisi verilmeyecek. Şirketlerden 10 yıl enerji alımı garantisi verilecek” dedi.

Kredi kuruluşlarıyla bir görüşme yaptıklarını belirten Güler, “Kredi alım süreleri, bazen aşırıya gidip, engelleyiciliği öne çıkabiliyor. Kredi konusu bize çok zaman kaybettiriyor. Yapımı yarım kalmış 6 barajı özel sektöre verdik. 12-13 yılda bitirebileceğimiz barajları, özel sektör 1-2 yılda bitirecek. Baraj yapımının uzun sürmesi, DSİ’nin yavaş çalışmasından değil, bütçesinden kaynaklanıyor” diye konuştu.

Devredilecek projeler
Enerji Bakanı Hilmi Güler’in verdiği bilgiye göre yapımı ve işletimi özel sektöre devredilecek 16 baraj şöyle: Bayram Barajı, Bağlık Barajı, Artvin Barajı, Gürsöğüt Barajı, Kargı Barajı, Alpaslan 2 Barajı, Hakkari Barajı, Konaktepe 1-2 Barajı, Beyhani Barajı, Doğanlı Barajı, Kaleköy Barajı, Çukurca Barajı, Eriç Barajı, Pervari Barajı, Durak Barajı ile Mut Barajı.

Bu arada teklif ile nüfusu 100 binin altında olan yerlerdeki içme suyu projelerinin Bakanlar Kurulu kararına gerek kalmadan DSİ tarafından yapılmasına da imkan tanınıyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/16-baraj-projesi-ozel-sektore-devrediliyor_52715.html

Read Comment Section
16 Yorum Yorum Yaz
  • gürsöğüt'e yapılacak baraj türkiye'nin 1'ine 1000 kazandırır. coğrafi konumu uygun bir yerin ülke ekonomisine katkısı kesinlikle olur. türkiye kazanır. YANITLA
  • Gürsöğüt barajı ne zaman yapılacak ? YANITLA
  • peki buna da tamam diyelim ama bu özel sektörün 1-2 yılda tamamlayacağı kesin mi çünkü barajın bekçisi bile emekli oldu hala temeli atılacak istimlaklar belirlendi mi ne zaman yapılacak bunun hakkında çok acil detaylı bilgi almak istiyoruz yetkili makamların bunu okumasını rica ediyoruz tşk ederim... YANITLA
  • 1954'de DSİ kuruluş yılında fizibilite çalışmaları başlamış,2000 yılında bütün çalışmaları tamamlanmış,yabancı ve türk ortaklarla ikili iş birliği kapsamında yapılacak olan GÜRSÖĞÜT VE KARGI Barajlarının 2000 de inşaatına başlanarak 2009 da bitmesi planlanmış idi.ne garip iştir ki halen inşaatına başlanamamıştır. Batı bölgelerimizdeki en büyük suyumuz ülkemiz bu kadar enerji sıkıntısı çekerken boşa akmaktadır. ACABA NEDEN YANITLA
  • ninem 30 yaşındayken gürsögüt barajının tamamlanacagı söylenmiş ninem 107 yaşında 2008 yaşında vefat etti hala baraj tamamlanmadı herhalde bir yüzyıl daha geçer YANITLA
16 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  3  |  4  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!