Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EMO: AKP'nin Yeni Hedefi Dünya Enerji Konseyi

EMO, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi'nin 21 Mart 2014 tarihinde yapılacak Genel Kurulu öncesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen ile Enerji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Barış Sanlı'nın referansıyla 465 bakanlık görevlisinin tüzüğe aykırı olarak komiteye üye yapılmaya çalışıldığını iddia etti.

yapi.com.tr
EMO: AKP'nin Yeni Hedefi Dünya Enerji Konseyi

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 43. Dönem Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi (DEK-TMK) tüzüğüne göre derneğe, gerçek ve tüzel kişilerin üye olabildiğine işaret edilerek; gerçek kişi olarak üye olmak için adayların, derneğin iki 'gerçek kişi' üyesinden referans mektubu almaları gerektiği anımsatıldı. Derneğin 200 'gerçek kişi' üyesinin yanısıra aralarında EMO'nun da yer aldığı 67 'tüzel kişi' üyesi bulunduğunun kaydedildiği açıklamada, 60 yılı aşkın bir tarihi bulunan DEK-TMK`nin 'gerçek kişi üye' sayısının bu sürede 200 ile sınırlı kalırken, iki bakanlık bürokratının referansı ile 465 kişinin bir günde derneğe kayıt edilmek istenmesi 'dikkat çekici' olarak yorumlandı.

Dernek Tüzüğü'nün 7. maddesinde gerçek üyelik için yeterliliğin, 'fiil ehliyetine sahip gerçek kişiler, enerji veya enerji-çevre ilişkisi konusunda araştırmaları, çalışmaları, görevleri, hizmetleri ve eserleri ile tanınmış olmalıdır' şeklinde tarif edildiğinin kaydedildiği açıklamada; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`nın iki bürokratının gerçek üyelik için referans olduğu 465 kişilik listede ise hizmet ve eserleri ile tanınan kişilerden daha çok, enerji alanından uzak kamu görevlilerine de yer verildiği savunuldu.  

"İlgisiz kişiler dahi listeye eklenmiş"

EMO açıklamasında, listede yer alan sınırlı sayıda ismin derneğe üye olabilmek için gerekli ehliyeti olduğu varsayılsa bile listenin büyük bir bölümünün derneğe hedeflenen bir operasyon için üye yapılmaya çalışıldığının aşikar olduğu ileri sürülerek; "Genel Kurul öncesinde bu kadar kişinin üye yapılmaya çalışılmasının, seçimleri etkilemek dışında bir amaç taşımadığı açıktır" ifadelerine yer verildi. 23. Dünya Enerji Kongresi'nin 2016 yılında İstanbul`da düzenleneceğinin hatırlatıldığı açıklamada, DEK-TMK'nın üyelerine gelişmeler karşısında duyarlı davranma çağrısı yapıldı.

"Operasyonun, Dünya Enerji Konseyi`nin üst yönetimini belirleme ve kongrenin bütçesini kontrol etmeyi hedeflediği endişesini taşıyoruz"

"Mütevazi bir bütçesi ile saygın bir kurum olan DEK-TMK`nın bugün AKP İktidarı`nın hazırladığı bir operasyona hedef olmasının arkasında, 23. Dünya Enerji Kongresi`nin 2016 yılında İstanbul`da düzenlenecek olması yatmaktadır. Dünya çapında bir organizasyonu yürütecek olan ve kongre öncesi Dünya Enerji Konseyi`nin başkan yardımcılığı, kongre sonrasında ise başkanlığını üstelenecek isimler, bizzat bakanlık tarafından bu operasyon ile belirlenmek istenmektedir. Yürütülen operasyonun yalnızca DEK-TMK'nın değil; aynı zamanda 90 ülkede yerel örgütlenmelere sahip olan Dünya Enerji Konseyi`nin üst yönetimini belirleme ve büyük ölçekteki 23. Dünya Enerji Kongresi`nin bütçesini kontrol etmeyi de hedeflediği endişesini taşıyoruz. DEK-TMK`nın tüm saygın üyelerini gelişmeler karşısında duyarlı davranmaya çağırıyoruz. DEK-TMK Yönetim Kurulu`nu ise tüzüğe uygun olmadığı aşikar olan bu isimlerin üye kaydedilmemesi konusunda uyarıyoruz. Siyasal iktidarın tüm bağımsız kurumları ele geçirme ve yozlaştırma anlayışına karşı üyelerimizi EMO ile birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz".

Kimler üye yapılmak isteniyor?

Açıklamaya göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan 40, Strateji Geliştirme Başkanlığı`ndan 23, Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanlığı`ndan 15, Enerji İşleri Genel Müdürlüğü`nden 13, Enerji Üretim A.Ş`den 61, Maden İşleri Genel Müdürlüğü`nden 17, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'ndan 13, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'ndan 126, ETİ Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nden 48, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü'nden 7, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş`den 25, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü'nden 39, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nden 17, Elektrik Üretim A.Ş'den 21 kişinin üye yapılmak istendiği belirlendi. Bu kişiler arasında daire başkanları ve müdürlerin yanısıra memurlar, insan kaynakları uzmanları, mali müşavirler de yer alıyor. EMO açıklamasına göre, lise mezunu düz memurlardan teknisyenlere, teknikerlere, işletmecilere ve beden eğitimi öğretmeni veya imam kökenli memurlara varıncaya kadar ilgisiz kişiler dahi listeye eklenmiştir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/emo-akpnin-yeni-hedefi-dunya-enerji-konseyi_116988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!