Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mehmetçik Benzeri, Dev Hektor Anıtı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Akdeniz’den gelen gemilerin Çanakkale Boğazı’na girerken Gelibolu Yarımadası’ndaki Abide’yi gördüğüne dikkat çekerek, “Anadolu topraklarında da Troya Savaşları’nı simgeleyen bir Hektor anıtı hayalim var” dedi.

Milliyet Gazetesi
Mehmetçik Benzeri, Dev Hektor Anıtı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Akdeniz’den gelen gemilerin Çanakkale Boğazı’na girerken Gelibolu Yarımadası’ndaki Abide’yi gördüğüne dikkat çekerek, “Anadolu topraklarında da Troya Savaşları’nı simgeleyen bir Hektor anıtı hayalim var” dedi.

Samsun’da minyatür Amazon kentini ziyaret eden Günay, 15 metre yüksekliğindeki Amazon heykelinin kıyafetini beğenmedi. Günay, kadın savaşçının bir omzunun açıkta olması gerektiğini söyledi. Çanakkale’ye de 20-30 metre yüksekliğinde Hektor anıtı yaptırmak istediğini kaydeden Günay, “Akdeniz’den gelen gemiler Çanakkale Boğazı’na girerken Gelibolu Yarımadası’ndaki Abide’yi görüyor. Anadolu topraklarında da Truva savaşlarını simgeleyen bir Hektor anıtı hayalim var, gemilerin görebileceği büyüklükte” dedi.

‘Anadolu’yu savundu’

“Bu topraklarda geçmişten bu yana ne yaşanmışsa, kimler yaşamışsa hepsi bizimdir. Biz, Asya içlerinden kalkıp gelenlerin devamı olduğumuz kadar, bu topraklarda yaşayanların da devamıyız. Türkiye Cumhuriyeti, topraklarındaki her türlü eski taşın, ağacın, fidanın, mabedin her şeyin toplamıdır” diyen Günay, şöyle konuştu:

“Bizim Anadolu topraklarında yıllar önce yapılmış olan bağımsızlık savaşları ile Kurtuluş Savaşımızın, Çanakkale Savaşımızın yakın ilişkisi var. Bunu Fatih Sultan Mehmet söylemiş. Mustafa Kemal Atatürk de söylemiş. Sadece bu zihniyeti yeniden ayağa kaldırmamız gerekiyor. Hektor benim gözümde Anadolu topraklarını 5 bin yıl önce savunan Anadolu Mehmetçiklerinden birisidir. Zaten Mehmetçik’e benzer bir Hektor düşünüyorum.”

Günay, 2007 yılında yaptığı açıklamalarda ise Hektor anıtının 100 metre yükseklikte olabileceğini söylemişti. Anıtın Çanakkale-İzmir karayolunun 12. kilometresindeki İntepe varyantında bulunan Hektor Koruluğu’nda kurulabileceği belirtilmişti.

Truva Prensi

Hector, tüm zamanların en büyük savaşlarından biri olarak kabul edilen Truva Savaşı’nda mücadele eden Truva prensi ve bu savaşı konu alan İlyada Destanı’nın kahramanlarından biri. Hector’u 2004 yılında yüksek bütçeli bir film olan Truva’da, Eric Bana canlandırmıştı. Bana, Brad Pitt ile oynamıştı.

Vali özrü

Samsun’dan Ordu’ya geçen Günay’ı karşılayanlar arasında Ordu Valisi Ali Kaban da vardı. Günay, Kaban’a “Geçen yıl burada talihsiz bir gelişme oldu. Kamusal incelemeler yaptım. Bana vilayetten hiçbir arkadaşım eşlik etmedi“ dedi. Kamusal incelemelerine eşlik edilmediği için vali yardımcısına durumu sorduğunu dile getiren Günay, “Galiba bir özrü hak ettim” diye konuştu. O dönemde yurtdışı programı, hac ziyareti nedeniyle gelemediğini vurgulayan Kaban ise “Arkadaşlarım, şahsım adına özür diliyorum” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mehmetcik-benzeri-dev-hektor-aniti_69175.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!