Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Müteahhitler Afganistan'da Risk Sigortası İstiyor

Müteahhitler Afganistan'da Risk Sigortası İstiyor

NTV
1


010 yılına kadar Afganistan'da toplam 13,9 milyar dolarlık alt yapı ihalesi verileceğini söyleyen Afganistan Yatırımları Destekleme Ajansı (AISA) direktörü Naseem Akbar, bu ülkede iş yapmak isteyen ancak potansiyel risklerden çekinen Türk firmalarına, Dünya Bankası bünyesindeki siyasi risk sigortasından faydalanmalarını tavsiye etti. Türk müteahhitler ise, söz konusu sistemden diğer sektörler gibi yararlanamadıklarından şikayet ederken Türk-Afgan İş Konseyi Başkanı Oktay Varlıer de sistemin işleyişinin değiştirilmesini istedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Afgan İş Konseyi, Türkiye Müteaahitler Birliği ve Dünya Bankası'na bağlı Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı (MIGA) tarafından düzenlenen Afganistan'daki Türk yatırımcıları bilgilendirme toplantısında Türk firmalarının Afganistan'da karşılaştığı sorunlar, çözüm önerileri ve potansiyel iş olanakları ele alındı. 1 milyar dolarlık müteahhitlik hizmetleri ile 132 milyon dolarlık yatırımla Türkiye'nin ülkedeki birinci yatırımcı konumunda olduğunun vurgulandığı toplantıda, Afganistan'da iş yapma konusunda karşılaşılan en büyük sorunların değişken vergi sistemi ile nakliyede karşılaşılan zorluklar olduğu ifade edildi.

Afganitan'da iş yapan firmaların, kontratlarında olmayan vergilere tabii tutulduğunu söyleyen DEİK Türk-Afgan İş Konseyi Başkanı Oktay Varlıer, en büyük sorunun getirilen yeni vergilerin geriye doğru işletilmesi olduğunu belirtti. Özellikle müteahhitlik alanında hammadde yetersizliği yüzünden Türk firmalarının inşaat malzemelerini ithal etmek zorunda kaldıklarını söyleyen Varlıer, firmaların yüzde 7 gümrük vergisi ödediğine işaret etti. Varlıer, harap olan ulaştırma altyapısı nedeniyle mal getirmede de sıkıntılarla karşılaşıldığını, bu durumun para ve zaman kaybına yol açtığını söyledi.

Dünya Bankası bünyesinde hayata geçirilen Siyasi Risk Sigortası'nın para transferinde karşılaşılan sorunlar, kamulaştırma, kontrat ihlalleri, iç savaş ve terör ile siyasi risklere karşı yabancı yatırımcıyı güvenlik altına aldığını söyleyen MIGA yatırım sorumlusu Orjan Helland, sistemin Afganistan'da iş yapma konusunda önemli riskleri ortadan kaldırdığına işaret etti.
MIGA'nın sistemi minimum 36 aylık projeleri kapsadığı için Türk müteahhitlere uymadığını söyleyen Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Tolga Kılıç ise, "Üstlendikleri projeleri 12-24 ay içinde bitirdikleri için sigortadan faydalanamayan Türk firmalarının Afganistan'daki toplam 100 milyon dolarlık ekipmanına karşın hiçbir güvenceleri yok" dedi.

Siyasi Risk Sigortası nedir
Afganistan'da iş yapan firmalar para transferinde karşılaşılan sorunlar, kamulaştırma, kontrat ihlaleri, iç savaş ve terör gibi konularda yaşayabilecekleri potansiyel sorunlara karşı MIGA bünyesindeki siyasi risk sigortasından yararlanabiliyorlar. Sisteme göre firmalar, Afganistan'daki yatırımlarının yüzde 90'ını sigorta kapsamına alabiliyor. Sigortadan yararlanmanın ilk şartı yürütülen projenin minimum 36 ay sürecek olması. İkinci şart ise projenin doğrudan yatırım mahiyetinde olması. Müteahhitlik hizmetleri doğrudan yatırım sayılmadığından inşaat firmalarının bu kapsama girebilmeleri için kullandıkları ekipmanı Afganistan'da bırakmaları veya satmaları gerekiyor.

Hangi alanlarda yatırım yapılabilir
2010 yılına kadar 13,9 milyar dolarlık altyapı projesinin hayata geçirileceği Afganistan'da özellikle inşaat malzemeleri alanında sıkıntı yaşanıyor. Türk firmaları çimento, tuğla, seramik ile kapı, cam ve boru gibi son ürünlerin üretimini yapabilir. Tahta, plastik ve metal malzeme üretimi büyük potansiyel oluşturuyor. İnşaat dışında ayrıca telekom, enerji, ve madencilikte yatırım yapılabilecek öncelikli alanlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitler-afganistanda-risk-sigortasi-istiyor_39270.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • öncelikle yapmış olduğunuz tespitler çok güzel. bu yatırımları yaptığımızda bize garanti kim verebilir ki bu yatırımları yapalım. Ben 2001 senesinde taşıma işine başladım Afganistan'a nakliye şirketi kurmak istedim ama zorluklarla karşılaştım. Şuan nakliyemi yapıyorum ama afgan sınırına kadar türk tırları ordan sonra da afgan tırlarına aktarma yapıyorum. Malımızın kesinlikle garantisi yok çalınsa karışmıyorlar, vurulsa veya devrilse hiç bir şekilde sorumluluk almıyorlar ama bizim şirketimiz türk firmalarına her şekilde sorumlu bununla ilgili sigorta kapsamını gerçekleştirebilerseniz sevinirim. saygılarmla Halit FİDAN YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin

Yapi.com.tr'de konuk yazar olarak haber paylaşımında bulunabilirsiniz. Sektörle ilgili haberi gönderin, editör onayımızın ardından yayınlayalım. Siz de yapi.com.tr'ye katkıda bulunun, yapi.com.tr'nin bir parçası olun!

Hemen haber gönderin

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!