Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarım Arazileri Betona Dönüştü

Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) açıkladığı 28 Mayıs-30 Eylül 2001 dönemini kapsayan genel tarım sayımı geçici sonuçları son on yılda toplam dört

Yapı Dergisi/248evlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) açıkladığı 28 Mayıs-30 Eylül 2001 dönemini kapsayan genel tarım sayımı geçici sonuçları son on yılda toplam dört milyon dekarlık tarım arazisinin 1 milyon 178 bin dekarının yapılaşma ve turizm bölgeleri nedeniyle yok olduğunu ortaya koydu. Tarıma elverişli olmasına karşın 1 milyon 212 bin dekarlık arazi de kullanılamaz arazi durumuna geldi.
Tarım sayımıyla ilgili sonuçlar şöyle:
o Türkiye'de toplam 66 milyon 781 bin dekar arazinin yüzde 33.13'ü işleniyor.
o Bütün köyler ve nüfusu 25 binden az olan il ve ilçe merkezlerinde bulunan toplam hane halkının yüzde 66.3'ü tarımsal faaliyetle uğraşıyor.
o Son on yılda toplam arazinin yüzde 0.9'la 6 milyon 19 bin dekarlık bölümünün kullanım amacı değişti. Bunun yüzde 64'ü tarım, yüzde 7'si koruluk ve orman arazisinden oluştu. Değişikliğe uğrayan tarım arazisinin yüzde 29'u ile değişikliğe uğrayan koruluk ve orman arazisinin yüzde 16'sı yapılaşma alanı ve turizm alanı halne geldi. Bir başka ifadeyle 1 milyon 117 bin dekar tarım arazisi ile 67.4 bin dekar koruluk ve orman arazisi betonlaştı.
o Son on yılda tarıma elverişli olup kullanılmayan alanlardan yalnızca 247 bin dekar arazi tarıma kazandırıldı.
o 37 bin 472 yerleşim yerinde kimyasal gübre kullanımı, çiftlik gübresi kullanımından daha yaygın. Toplam yerleşim yerinin yüzde 80.59'u çiftlik gübresi kullanırken, yüzde 93.56'sı kimyasal gübre kullanıyor.
o On yılda toplam 4 milyon dekar alan tarım arazisi olmaktan çıkarılırken, yalnızca 1 milyon dekar arazi tarım arazisi haline geldi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarim-arazileri-betona-donustu_979.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!