13 Can Alan Yol, 'Tarifsiz' Bir Mühendislik Harikası

Foto: Hasan Örnekoğlu

İkitelli - Altınşehir arasındaki yolda 13 kişinin hayatını kaybettiği yol tam bir ‘mühendislik hatası’ olarak nitelendi. Uzmanların “Kaza olsun diye düzenlenmiş gibi” dediği yol için kazada yaralananlar ile ölenlerin yakınlarının, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne dava açması istendi. 

Aynı yerde bir kaza daha

TEM Otoyolu İkitelli Yanyol’da pazar günü meydana gelen kazada, 13 kişi hayatını kaybetmiş, 12 kişi de yaralanmıştı. Kazadan bir gün sonra bir araya gelen vatandaşlar ve ölenlerin yakınları, yolu trafiğe kapatarak basın açıklaması yaparak, yetkilileri göreve davet ederken, önceki gece aynı noktada bir kişinin ağır yaralandığı bir kaza haberi daha geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Ulaştırma Ana Bilim Dalı öğretim üyesi trafik güvenliği uzmanı Prof. Dr. Ergun Gedizlioğlu, kazanın meydana geldiği yolu şöyle anlattı:

“O kavşak kaza olması için düzenlenmiş bir kavşak. Hava fotoğraflarına baktım. Kamera görüntülerinden anlaşılıyor. Tarla gibi açmışlar yolu. Trafik mühendisliği dilinde böyle yollara ‘tarifsiz yol’ diyoruz. Her isteyenin, her istediği gibi gitmeye çalıştığı bir yol. Tankerin, önce sola dönmeye çalıştığını sandım ancak frene basıp duramamış. Kaymış. Kaza olmuş. Çünkü süratli. Minibüs de öyle. Kavşak kesinlikle yanlış, büyük bir tuzak var. Olacak şey değil. Görüntüde tankerden önce gelen koyu renkli bir otomobil var. Sağ taraftan oldukça açıktan alarak yola gelerek duruyor. Birçok insan oranın tehlikesini biliyor. Yeşil yanıyor ama araç bekliyor. Çünkü biliyor tehlikeyi. Hareket etse o da kazaya karışacak.”

Kavşaktan önce araçların hızlarını kesmesi için yolun geometrik olarak düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Prof. Gedizoğlu, “O araçların kavşağa yaklaşırken hızlarını kesmesi için geometrik düzenlemeler yapılmalıydı. Yol daraltılmalıydı” diyerek yol ve kazayla ilgili yanlışları şöyle sıraladı:

“Yol daraltılsa araç hız kesmek zorundaydı. Kavşak genişlerse kesinlikle hızı kesemezsiniz. Dünyada yapılan budur. Kavşak tam bir rezalet. Orada zarar gören insanlar belediyeye mutlaka dava açmalı. Yol ve kavşak tam bir mühendislik hatası. Onlarca yıldır devam eden başka bir sorun daha var. 10 kişi olması gereken yolcu sayısı 15 -20 kişi. İdarenin ‘taviz verme’ durumu var. Son düzenlemeyle aşırı yolcu alımına karşı ceza getirdiler. Bu uygulama aniden yapıldığı için uygulanamadı.” (Gedizlioğlu’nun 15. sayfada konuyla ilgili bir yorum yazısı da yer almaktadır.)

Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Koray Öztürk de minibüs şoförlerinin eğitimsizliğinden yakındı: “Oda olarak şoförler üzerinde bir yaptırımımız yok. Belediyeye minibüsçülerin eğitimleri konusunda taleplerimiz oldu. Önce ticari taksileri ve servis araçlarını eğitime tabi tuttular.”

2 bin 500 minibüs şoförünün eğitime henüz alınmadığını anlatan Öztürk “Belediyeden talepte bulunduk. 76 saatlik bir eğitim planlanıyor. Eğitim sonucunda belge verilecek. Belgesi olmayan minibüs kullanamayacak. Mal sahibi ve şoförlerin 15 yıl önce tanıtma karnesi vardı, bugün  yok. Kim kimin arabasında çalışıyor, belli değil” dedi.

Minibüs şoförü ‘tehlikeli araç kullanma’ şampiyonu

Kırmızı ışıkta geçerek 13 kişinin ölümüne neden olmakla suçlanan minibüs şoförü Fuat Barın’ın 10 yıl içinde 39 trafik cezası aldığı ortaya çıktı. Barın’ın cezaları arasında altı defa ‘tehlikeli araç kullanmak’, 18 defa ‘fazla yolcu almak’, 15 defa ise ‘yanlış park etmek’ var. Fuat Barın, kazadan sonra Küçükçekmece İlçe Emniyeti tarafından tutulan polis raporunda da ‘ağır kusurlu’ sayıldı.  Raporda halen hastanede yatan Barın’ın ‘kırmızı ışık ihlali, fazla yolcu bulundurma, yağmurlu havada aşırı hız gibi ihlaller yaptığı belirtildi.

Tutuklu tanker sürücüsü Adem Gildan ise feci kazada ‘yağmurlu havada aşırı hız yapmak’tan kusurlu bulundu. Tanker şoförü son bir yılda donanım arızası nedeniyle bir defa trafik cezası almış.

Raporda kazanın oluş şekli de anlatıldı. Minibüsün kırmızı ışık ihlali yaptıktan sonra ışıkları 5 ile 6 metre geçmesinin ardından, karşı yolda ışıkta durmak için frene basıp kayan tankerle çarpıştığı anlatıldı.