13. Yüzyıldan Kalma Türk Kalesi Restore EdilecekKırım Haber Ajansı (QHA)'nın haberine göre, Kırım’da faaliyet gösteren ‘Alıye Parusa’ adlı otelin yönetimi, 13.-14. asırlardan kalma bir kültür ve tarih anıtı olan Türk kalesinin restore işlerini finanse etmeye hazır olduğunu açıkladı. Otelin yönetimi, restore işleri tamamlandıktan sonra söz konusu alanda açık hava müzesi açmak istediğini bildirdi.

Konu ile ilgili bilgi veren Kefe Belediye Başkanı Yardımcısı Dmitriy Açkasov, “Türk kalesi, federal düzeyde bir anıt. Bundan dolayı kendi paramızı tahsis etme kararı veremiyoruz. Ancak desteklemeye hazır olduğumuz bir yatırımcı var. Kefe’de bulunan ‘Alıye Parusa’ otelinin yönetiminden bahsediyorum. Yatırımcı, anıtın restorasyonu ve Kırım’da benzeri olmayan bir açık hava müzesinin açılması için yüklü bir meblağ tahsis etmeye hazır” dedi.

Restorasyon işleri için bahsi geçen anıt alanını kiralayan şirket ile kira sözleşmesinin feshedildiğini anlatan Açkasov, “Aldığımız yatırım teklifinden dolayı kira sözleşmesini feshettik” diye konuştu.

Açkasov, Kefe’nin sözde Belediyesinin, Kırım’ın sözde yönetimine başvurup, söz konusu yatırım önerisinden yararlanmak için özel bir programın hazırlanmasını istediğini açıkladı.

Reklam Goruntulenme Bolumu