15 Yıldır Bitti Bitecek diye Bekleniyor!Zonguldak'ta ihalesi 1995'te yapılan 1500 kişilik spor salonu projesi, hayata geçirilmeyi bekliyor.

Hastane yapımı nedeniyle yeri değişmesi gündeme gelen spor salonu arazisinde, yüklenici firma, 1 yıl önce başlayabildiği istinat duvarı çalışmasını sürdürüyor.

Mülkiyeti Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne ait 10 bin 177 metrekare, belediyeden tahsisli de 1044 metre kare olmak üzere toplam 11 bin 221 metre kare arsa üzerinde 1500 kişilik spor salonu yapımı 1995'te ihale edildi.

Projenin 2004'e kadar hayata geçirilmesinin planlanmasına karşın ödenek yetersizliği, bölgedeki arazide futbol sahası bulunmasından dolayı bazı vatandaşların projeye karşı çıkması gibi nedenlerden dolayı inşaat çalışmalarına başlanamadı.

Zonguldak Valisi Erdal Ata'nın da girişimleriyle geçen yıl yüklenici firmaya tahsis sağlanarak, arazinin çevresindeki Zonguldak Devlet Hastanesinin tescilli bina olması nedeniyle Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna başvurulmasının yanı sıra proje tasdiki yapılıp belediyeden inşaat izni alındı.

Prosedürlerin tamamlanmasının ardından, yüklenici firmanın istinat duvarı örmeye başladığı arazinin, kentte yeni yapılması düşünülen hastane için daha uygun olacağının öngörülmesi üzerine inşaatın devam edip etmemesi konusunda belirsizlik gündeme geldi.

Spor salonun Kozlu beldesindeki başka bir araziye kaydırılarak, hastanenin yanındaki alana yenisinin inşa edilmesinin planlandığı bildirildi.

Zonguldak Valisi Ata, spor salonun Kozlu sahilindeki arazide inşa edilmesinin gündemde olduğunu, bu yönde de çalışmalarının bulunduğunu söyledi.

Kentte Sağlık Bakanlığınca yeni yapılacak hastane konusunda yer arayışlarının olduğunu anlatan Ata, şöyle konuştu:

''Spor salonu olarak planlanan arazide hastane yapımının düşünülmesi nedeniyle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bizden yer istiyor. Kozlu'da imar planlarında spor salonu olarak ayrılmış arazi mevcut. Orası uygun, ancak hafriyat alınması ve istinat duvarları yapılması gerekiyor. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığının cevabını bekliyoruz. Çünkü, 750 bin-1 milyon liralık ek masraf çıkıyor. Eğer bunu bakanlık kabul ederse spor salonu Kozlu'daki alana yapılacak. Aksi durumda ise başka formül bulmaya çalışacağız.''