Bir Proje Kaç Bakan Eskitir? Berlin'de Museum Insel'ın Ancak 2015'te Bitmesi Bekleniyor.

Bir kuşağı, o kuşağı derinden etkilemiş bir olayla anmak son zamanlarda yaygın bir alışkanlık. Bir olayın, bütün bir kuşağı derinden etkilemesi bir yana, etkilemesi bile pek kolay olmayabilir. Bu alışkanlık daha çok bir kuşağın belli bir yönünü anlatmak için kullanılsa yeridir. Daha doğrusu bir kuşakla ilişkili olarak olayın kendisini vurguladığı bile söylenebilir. Şu sıralarda, Almanya’da “Müze Adası” kuşağından bahsedildiğini duymak pekala mümkün. Muhtemelen, hiçbir kültürel proje bu kadar kültür bakanı, müze direktörü vesaire eskitmemiştir. Zaten Berlin kadar yaşadığı kentin geçirdiği siyasal ve bununla bağlantılı olarak mekansal dönüşümlerden etkilenen çok sayıda metropol bulunmuyor. O kadar ki, Berlin Duvarı'nın sosyalizmin üzerine yıkıldığı söylenegelir.

Museum Insel ise, içinde Bergama Müzesi dahil, kentin önemli müzelerinin bir arada bulunduğu bir bölgedir. Spree nehrinin, kent içinden geçen bir nehir olduğu ve de bir nehir olduğu gözönünde bulundurulsa, merkezi olmak için biçilmiş kaftan bir adacıktır.

Duvarın yıkılmasından sonra, kentin doğusuna doğru duvarın izlediği hat olan Spree nehri de yaşamaya başladı ve haliyle Museum Insel da gündeme alındı. Unesco, bölgeyi dünya mirası listesine aldı ve tüm müzelerin yer altından birbirine bağlanacağı projenin tasarımı yapıldı. İlk olarak, Eski Müze ile Ulusal Galeri açıldı. Ardından, Bode Müzesi'nin açılışı gerçekleşti. Ve şimdilerde sıra, adanın en çok ziyaret edilen ve en büyük müzesi Pergamon Müzesi’ne geldi; siz Bergama Müzesi'ne diye okuyun.

Kazma, müzeleri bağlama ve yeniden düzenleme işlemleri şimdiye kadar 351 milyon Euro tuttu. Ada ile ilgili bir çok proje ise hala, proje aşamasında. Arkeoloji Promenadı, Yeni Müze'nin bitirilerek bütün yapıların biribirine bağlanacağı noktanın düzenlenmesi gibi işlere başlanmak üzere. Toplam maliyetin 1.5 milyar Euro’ya çıkması bekleniyor. Daha doğrusu zaten ayrılmış olan bu paranın yeteceği düşünülüyor.

Ancak 2015’ten önce bunu öğrenemeyeceğiz.

Berlinliler kentlerini duvar yıkıldıktan sonra sürekli bir inşaat halinde görmeye alışmış olsalar gerek. Müze Adası Kuşağı adlandırması ise, bu kadar önem verilen adanın bir türlü tamamlanamıyor olmasının Berlin’liler için artık bir espri konusu haline gelmiş olduğunu düşündürtebilir.