2010 İzmir Mimarlık Ödülü Özel Kılıç’ın Narlıdere Evi’neMimarlar Odası İzmir Şubesi, etkinlik alanı olan İzmir, Aydın, Manisa ve Uşak kentlerinde mimarlık eyleminin tanıtılması, özendirilmesi, ödüllendirilmesi; mimarlığın kamuoyunun gündemine taşınması, mimarlık ürünlerinin belgelenmesi ve şube-üye ilişkilerinin güçlendirilmesi amacıyla bu yıl ilk kez "İzmir Mimarlık Sergisi ve Ödülleri" programını düzenledi. Programın önümüzdeki dönemlerde gelenekselleşerek devam ettirilmesi öngörülüyor.

Seçici kurulunda Güngör Kaftancı, Ali Cengizkan, Tevfik Tozkoparan, Emre Arolat ve Boğaçhan Dündaralp'in yer aldığı sergi ve ödül programına bu yıl 53 eser başvuruda bulundu. Bunlardan 46'sı sergiye ve ödül programına alınmaya hak kazandı.

Seçici Kurul'un değerlendirmesinde şu ifadelere yer verildi: 

"Yakın çevresinin İzmir için ifade ettiği az katlı yalın banliyö kavramı ve değerlerinin farkında olarak, bu niteliğin sürdürülebilir kılınması için gerekli çabayı sarf ettiği anlaşılan, sergiye katılımında pafta düzeyinde kullandığı sade ve net dili de anlamlı bulunan, gerek çevresine uyumlu bir nitelik taşıyan düşük yoğunluklu yorumu, gerekse kitle kompozisyon becerisinin yüksekliğiyle takdir toplayan, kendi mekânını yansıtıp kurgulamada evrensel bir düzey yakalayan, iç-dış mekân ilişkilerinde düzeyli ve başarılı, iç mekân ölçek ve oranları ile kurgusunda çok olgun bulunan, kullanıcısının yapı ile yaratılan bu değerlerin farkında olmasıyla da güç kazanan bir değere sahip olan, sonuç olarak, oturduğu arsa ile yakaladığı konumu değerlendirirken, kendi arayışını doğal çevre ile uyumlu kılabilmesi, yarattığı açık mekânların yapı ile uyumu, işlevsel kurguyu ve mekân çeşitliliğini üretirken eriştiği sadelik, bu kurguyu yapıya dönüştürürken kullandığı malzeme, ustalık ve temiz işçilikle eriştiği düzey göz önünde bulundurularak, 2010 İzmir Mimarlık Ödülü'ne mimar Özel Kılıç'ın Narlıdere Evi değer bulunmuştur. Ödül, yapının işvereni Ersoy Vural ve mimarı Özel Kılıç'a verilmiştir."