2019'da Ev İnşaatı Kaça Mal Olacak?Konut üretimi yapan inşaatçıları yakından ilgilendiren yapı maliyet bedelleri, her sene yeniden belirleniyor. Maliyet bedellerinin artöaso ile konut fiyatları da yükseliyor.

Peki, 2019'da ev inşaatı kaça mal olacak? 2019'da ev inşa etmek ne kadara mal olacak?

Bilindiği üzere yapının toplam inşaat maliyeti, binanın dıştan dışa yüz ölçümü ile metrekare normal inşaat maliyet bedelinin çarpılması halinde tespit ediliyor.

Ancak bu bedellere asansör, kalorifer veya klima tesisat bedelleri dahil olmuyor. Binada kalorifer, klima ve asansör tesisatı varsa bu bedellere kalorifer veya klima için yüzde 8, asansör için yüzde 6 oranında ekleme yapılıyor.

Emlak vergisine esas olmak üzere 2019 yılında uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Tebliğte belirtilen tutarlarda tespit edilerek geçtiğimiz aylarda duyuruldu.

Açıklanan metrekare maliyet bedellerine göre, 100 metrekare büyüklükteki 1. sınıf inşaatta betonarme karkas ev ortalama 108 bin 399 liraya mal olacak. Lüks olarak inşa edilen dairelerin maliyeti ise ortalam 173 bin 577 lirayı bulacak.

Reklam Goruntulenme Bolumu