24 Milyarlık İhaleyi Mahkeme İptal Etti

(Fotoğraf: AA)

Eski Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Ankara Yenimahalle’deki eski yerleşkesi, özel bir protokol ile 30 Ekim 2019 tarihinde Adalet Bakanlığı’na devredilmişti. Yerleşkeye Ankara Adliyesi’nin yeni binasının inşa edileceği ve mevcut adliye binasının ise yıkılacağı açıklanmıştı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “Ankara Adalet Sarayı Yapım İşi” adı altında ihale düzenledi. “Pazarlıkusulüyle gerçekleştirilen iİhale 23 milyar 998 milyon TL gibi bir rekor bedelle Rönesans Holding’e bağlı Rec Uluslararası İnşaat Şirketi’ne verildi. MTY İnşaat Mimarlık Turizm ve Ticaret Limited Şirketi ise dev ihaleyi yargıya taşıdı. Ankara 7. İdare Mahkemesi 30 Nisan’da ihalenin iptaline kadar verdi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Mahkeme heyetinde yer alan hakimlerin oy birliğiyle verdiği kararda, “Dava konusu ihalenin istisnai bir yöntem olan pazarlık usulü ile yapılması için yeterli gerekçelerin ortaya konulmadığı, kamu ihalelerinde ihtiyaçların en iyi şekilde, uygun şartlarla ve zamanında karşılanabilmesi için açıklık ve rekabetin sağlanmasının kamu yararı açısından gerekli olduğu, bu anlamda 4734 sayılı Kanun’un 21/B maddesinde öngörülen şartların gerçekleşmediği sonucuna varıldığından dava konusu ihalenin pazarlık usulü ile gerçekleştirilmesinde hukuka uyarlık bulunmamaktadır” denildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.