3. Havalimanına Terminal Oteli GeliyorİGA Havalimanı İşletmesi A.Ş tarafından yapılacak “İstanbul Yeni Havalimanı Terminal Oteli” projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bugün (27 Eylül) “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Gerekli Değildir” kararı verdi. Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; Bakanlığa sunulan proje tanıtım dosyasında otelin Arnavutköy Tayakadın mevkiindeki İstanbul Yeni Havalimanı'nın terminal binasına içerisinde yapılacağı, otelde 102 hava tarafı, 349 kara tarafı olmak üzere toplam 451 oda bulunacağı bilgileri yer alıyor.

Terminal binası içerisinde kurulması planlanan otel, sektöründeki “Havalimanı Oteli ve Business (İş) Oteli” gereksinimlerini karşılayacak şekilde projelendirildi.

Reklam Goruntulenme Bolumu
 

2 Girişi Olacak
Hem hava tarafındaki transfer yolcularının kullanımına hem de kara tarafındaki tüm misafirlere hizmet vermek amacıyla terminal binası giden yolcu katında birbirinden bağımsız iki farklı girişi olacak.

25 Yıl İGA İşletecek
Proje kapsamında yapılacak inşaat çalışmalarının yaklaşık 6 ayda tamamlanması hedefleniyor. İnşaat sırasında 300, işletme aşamasında ise toplam 180 kişinin çalışması öngörülüyor. Ekonomik ömrü 49 yıl olarak öngörülen otel, DHMİ ile yapılan ana sözleşmeye uygun olarak 25 yıl süreyle İGA tarafından işletilecek.