3 Metro Projesi için İBB’ye Borçlanma Yetkisi VerildiİBB Meclisi'nin eylül ayı oturumlarının son birleşimi Yenikapı'daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında toplandı. Oturumda, İBB Mali Hizmetler Daire Başkanlığı'nın 3 metro inşaatı için sunduğu dış borçlanma teklifleri gündeme geldi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu inşaatı için 225 milyon Euro+sigorta primi tutarında dış borçlanma yapılabilmesi için meclisten onay istendi. Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı'nı tamamlayıcı nitelikte olan Mahmutbey-Bahçeşehir Metro projesi için de bugüne kadar eurobond tahvil ihracı ile 220 milyon Euro finansman sağlandığı belirtilerek 305 milyon Euro+KDV+sigorta primi tutarında dış borçlanma daha yapılması için yetki istendi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Çekmeköy-Sancektepe-Sultanbeyli Metro projesi için ise 125 milyon Euro+KDV+sigorta primi tutarında dış borçlanma talebinde bulundu.

Şartlı onay verildi
AKP'nin çoğunlukta olduğu komisyonlarda, her 3 teklif de şartlı olarak uygun bulundu. Komisyon raporlarında İBB'nin cari borç tutarının 41 milyar 731 milyon 860 bin TL olduğu, faiz dahil borç limitinin de 32 milyar 354 milyon 281 bin TL olarak hesaplandığı kaydedildi. 41 milyarlık cari borç tutarının, 32 milyarlık borç limitini aşması nedeniyle borçlanma yapabilmesinin yasal düzenlemelere göre çok taraflı yatırım ve kalkınma bankaları ile yabancı devlet kuruluşlarından doğrudan veya İller Bankası A.Ş aracılığı ile mümkün olduğu belirtildi.

Çok taraflı yatırım ve kalkınma bankaları ile yabancı devlet kuruluşlarından doğrudan veya İller Bankası A.Ş aracılığı ile yapılması şartıyla İBB Başkanına yetki verilmesi 3 dosyada da uygun bulundu. 3 karar da mecliste oybirliği ile kabul edildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.