4. Çevre Haberleri Yarışması’nında Ödüller Sahiplerini Buldu

Ülkemizde tüm canlı türlerinin ve yaşam ortamlarının korunması yönünde yıllardır birçok önemli projeye imza atan WWF Türkiye/DHKD’nin Garanti Bankası’nın katkılarıyla düzenlediği 4. Çevre Haberleri Yarışması’nın Ödül Töreni 1 Kasım’da gerçekleştirildi.
Yaptıkları haberlerle Türkiye’de çevre sorunları konusunda bilinç ve duyarlılık yaratılmasına katkı sağlayan haberleri özendirmek ve çevre konusunu medya aracılığıyla kamuoyunun gündeminde tutmak amacıyla düzenlenen Yarışma’da; Gazete Haberi, Dergi Haberi, Radyo Haberi ve TV Haberi olmak üzere toplam 4 kategoride seçim yapıldı.
Jüri Üyeleri’nin değerlendirmesi sonucunda, Akın Bodur (İskenderun Ses Gazetesi), İrfan Unutmaz (Focus), İlhami Arslan (TRT İzmir Radyosu), ve Güven İslamoğlu - Aydın Sulanç (CNN Türk) Garanti Bankası’nın verdiği ödüle layık görüldüler. Her kategoride en başarılı bulunan haber sahipleri dizüstü bilgisayar ve plaketle ödüllendirildi.

Ayrıca “WWF Türkiye / DHKD Özel Ödülü”, yıllardır Finansal Forum gibi ekonomi ağırlıklı bir gazetede çevreyle ilgili konuları ele alması ve bu konuların takipçisi olması nedeniyle Finansal Forum Gazetesi Köşe Yazarı Prof. Dr. Arif Esin’e verildi.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Çevre Haberleri Yarışması, yaptıkları haberlerle çevre kamuoyunda çevre bilincini artırarak çevre korunmasına katkıda bulunan basın mensuplarına destek olmanın yanı sıra bu konuda daha çok haber yapılmasını özendirmeyi ve bir gelenek oluşturmayı amaçlıyor.

JÜRİ ÜYELERİ
Jüride her biri alanında isim yapmış olan; Orhan Erinç (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı), Prof. Dr. Nurdoğan Rigel (İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Melda Cinman Şimşek (Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi), Emel Gökmen (İstanbul İl Çevre Müdürlüğü), Özcan Yüksek (Atlas Dergisi Yayın Yönetmeni), Hülya Beltan, (WWF Türkiye / DHKD İletişim ve Kaynak Oluşturma Bölüm Başkanı), Naciye Günal (Garanti Bankası Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü) yer aldı.

Jüri Üyeleri, yarışmaya katılan haberleri değerlendirirken şu kriterlere dikkat etti:
Çevre ve çevre sorunları konusunda bilinç ve duyarlılık
Kamuoyunu bilinçlendirici, aydınlatıcı ve eğitici nitelikte haber
Süreklilik ve takip
Çevre konusunda ilgili kişi ve kuruluşları harekete geçiren nitelikte üslup
Farklı ve yaratıcı bakış açısı
Özel bir çevre sorununu sürekli işlemek ve çözümüne katkıda bulunmak


ÖDÜL KAZANAN GAZETECİLER VE HABERLERİ
En İyi Gazete Haberi: İskenderun Ses Gazetesi’nden Akın Bodur’un “Sugözü Termik Santrali”yle ilgili haberi
En İyi Dergi Haberi: Focus Dergisi’nden İrfan Unutmaz’ın Türkiye’de kimyasal kirlenmeyi konu alan “Topyekun S.O.S.” başlığıyla yayımlanan çalışması
En İyi Radyo Haberi: TRT İzmir Radyosu’ndan İlhami Arslan’ın hazırladığı “Mobil Termik Santraller” konulu program
En İyi TV Haberi: CNN Türk’ten Güven İslamoğlu ve Aydın Sulanç’ın hazırladığı “Fethiye’de Yaralı Balina” konulu haberi