4 Milyarlık 3 Hastanenin İhalesi Gizli YapıldıHer biri milyarlık 3 ayrı şehir hastanesinin ihalesi “21b Pazarlık” usulü ile gerçekleştirildi. Geçtiğimiz aralık ayında kamuya duyurulmadan, özel olarak davet edilen şirketlerle gizli olarak gerçekleştirilen ihalelerin sonucu, tam üç ay sonra sözleşmeleri imzalandıktan sonra açıklandı.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre; yaklaşık maliyetleri 4 milyar 960 milyon lirayı bulan 3 şehir hastanesinin yapım işleri, dev kamu ihalelerinde adları sıkça duyulan şirketlere gitti.

İlk olarak yaklaşık maliyeti 1 milyar 187 milyon 523 bin TL olan 1000 yataklı Antalya Şehir Hastanesi'nin ihalesi, 990 milyon liraya Kolin İnşaat, Pekerler Grup iştiraki Nesma Yapı iş ortaklığına verildi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Ardından yaklaşık maliyeti 1 milyar 355 bin 359 TL olan 900 yataklı Ordu Şehir Hastanesi Yapım işi Ekşioğlu İnşaat'a 1 milyar 188 milyon liraya verildi.

Son olarak 2 milyar 417 milyon 11 bin lira yaklaşık maliyet belirlenen 1700 yataklı Şanlıurfa Şehir Hastanesi Yapım İşi ihalesi, 1 milyar 868 milyon YDA İnşaat'a gitti.

Kamu İhale Kanunu rekabetçi açık usulü esas olarak kabul etmesine rağmen, deprem, afet gibi öngörülemeyen haller için düşünülen “21b Pazarlık” usulü AKP iktidarında çok sık kullanıldı. 21b Pazarlık usulünde ihale için duyuru şartı yok. Kamu idaresi istediği firmayı çağırıp ihaleyi verebiliyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.