50 Türk Firması Afganistan Adayı

50 Türk müteahhitlik firması, 15 milyar dolarlık iş hacmi bulunan Afganistan pazarında iş yapmak istediklerini Uluslararası Müteahhitler Birliği'ne (UMB) bildirdi. Firmalar arasında Alarko, Mesa, Tepe ve Doğuş gibi isimler bulunuyor.

AFGANİSTAN'ın yeniden yapılandırılması kapsamında gerçekleştirilecek ihaleler ve 10 yılda yaklaşık 15 milyar dolarlık iş hacmi, Türk müteahhitlerinin iştahını kabarttı. Uluslararası Müteahhitler Birliği'nin (UMB), ABD'li meslektaşlarıyla yaptığı anlaşma çerçevesinde, Afganistan'da ortak iş yapma çağrısına 50 firma yanıt verdi.

Aralarında Alarko, Mesa, Tepe, Gama, Çolakoğlu, Doğuş gibi büyük firmaların da bulunduğu Afganistan'da iş yapmaya istekli 50 kuruluşun listesi ABD Büyükelçiliği aracılığıyla ABD Müteahhitler Birliği'ne gönderildi.

EN MOBİLİZE EKİP

UMB Başkanı Nihat Özdemir Hürriyet'e, firmaların ABD'li firmalarla görüşmeye başladıklarını belirtirken, Temmuz ayı sonlarına doğru ihalelerin başlayabileceğini ifade etti. Türk müteahhitlerin, Afganistan'ın çevre ülkelerinde büyük miktarda iş yaptığını anlatan Özdemir, ‘‘Afganistan'da en çabuk mobilize olacak ülke firması Türk firmaları. Çünkü o bölgede Türk müteahhitlerinin makina ekipmanları ve teknik elemanları var. ABD de bunun farkında’’ diye konuştu.

ORTAK BÜRO

Afganistan'ın potansiyeli büyük bir pazar olduğuna dikkat çeken Özdemir, en önemli sorunu ise telekomünikasyon olarak açıkladı. DEİK ve Afgan İş Konseyi ile bir toplantı yaptıklarını belirten Özdemir, iş imkanlarını araştırmak, Türkiye'den gidecek müteahhitlere yardımcı olmak, Afganlı yetkililerle görüşmelerini ayarlamak için Kabil'de DEİK ile ortak bir büro açmayı düşündüklerini bildirdi.

Afganistan Hükümeti'nin bu ay içinde yol işleri, anahtar teslimi endüstriyel tesisler, servis binaları, konut, enerji ve mayın temizleme projelerine start vermesi bekleniyor.

ABD Büyükelçiliği'nde 11 Haziran'da gerçekleştirilen telekonferanslı toplantıda Türkiye ve ABD'li Müteahhitler Birliği Afganistan'da ortak iş yapma konusunda prensipte anlaşmışlardı.

İŞTE 50 FİRMA

Afganistan'da iş yapmak isteyen 50 firma şöyle:

AGE, Ahmet Aydeniz, Alarko, Arı, Aydıner, Baytur, BM, Burç, Cengiz, Çolakoğlu, Doğuş, Eko, Entes, Eser, Gama, Göçay-Güriş, Gülsan, Günsayıl, İdil, İsmail Çelik, Kiska, Koçoğlu, Kolin, Kur, Limak, Mak-Yol, Mensel, Mesa, Mön, Nur-Ak, Nurol, Okan İsot, Özdemir, Özer, Özkar, Soyak, STFA, Summa, Suta, Tekfen, Tekser, Tepe, Turan Hazinedaroğlu, Urban, Üçgen, Yapı Merkezi, Yaşar Özkan, Yenigün, Yüksel, Zafer.