Mimar Sinan'a Sponsor AranıyorDünya mimari sanatının büyük ustalarından Mimar Sinan için sponsor aranıyor. "Boyutların Ötesinde Anılan: Koca Mimar Sinan" başlıklı proje kapsamında tüm dünya internet kullanıcılarının hizmetine sunulacak, özgün görüntüler ve akademik bir içerikle özel bir internet portalı hazırlanıyor. Projenin gerçekleşmesi için ise, projenin ruhunu benimseyerek sponsorluğunu yapacak kişi, kurum ve kuruluşlardan destek bekleniyor.

İnternette bir ilk
Projenin koordinatörlüğünü üstlenen, kendisi de matematik mühendisi olan ve de aynı zamanda Crea-Factory adında bir tasarım stüdyosu da bulunan Reha Başoğul, 6 aylık yoğun bir çalışma sonunda internette yayına başlayacak projenin özelliklerini şu şekilde anlatıyor: "Öncelikle Mimar Sinan projesinin bir gençlik projesi olduğunu söylemekte fayda var. Danışmanlığını, konusunda uzman akademisyen ve sanatçıların yapacağı Mimar Sinan Projesi'nde yaklaşık 60 kişilik kadronun büyük çoğunluğu, 30 yaşın altında genç yeteneklerden oluşacak. Sinan'ın Dünya mimarisine, kültürüne, sanatına olan büyük katkısıyla beraber aynı zamanda kullandığı matematiksel denklemler, ses düzeni ya da simetri yasaları açısından çağını aşan bir deha içerdiğini görürsünüz. Ülkemizde varolan ve Mimar Sinan'ın bu dehasını ve katkısını büyük bir hevesle anlatmak istemeleri konusunda şüphe duymadığımız genç tasarımcı ve araştırmacı insan potansiyelimizi, 6 ay boyunca bu projeye odaklayacağız. Örneklerini, tüm Dünya'da geniş yankılar uyandıran, Christian Jaco'un "Ramses" kitapları serisinin ya da Dan Brown'un "Da Vinci Şifresi" kitabının kitlelere yayılım ivmesine baktığımızda göreceğimiz gibi, içinde bu örneklerde kullanılan içerik ve görsel malzemeden hiç de az kalmayacak Sinan'ın ve döneminin bizlere bıraktığı bu denli geniş yazılı ve görsel içeriği internete aktararak, tüm Dünya'ya ilk kez ve tamamen özgün bir tasarım kullanılarak yayma heyecanını, eminim herkesle paylaşmaktan mutluluk duyacağız."

Ödül bekleniyor
Yaklaşık 60 kişilik konusunda ilerici bir görüşe sahip genç bir kadroyla çalışılacağını belirten Reha Başoğul, Mimar Sinan projesinde görsel öğelerin 3D, 2D modelleme, ilüstrasyon, interaktif animasyonlar ve fotoğraf sanatıyla anlatılacağını, yenilikçi ve kültürel tasarım trendlerinin ortak paydada buluştuğu internet teknojileri kullanılarak, bir yandan Selçuklu'dan günümüze gelen tezyinat,hat,tezhip gibi bir tasarım birikimimizin olduğunu, diğer yandan bu birikimin, proje vesilesiyle Dünya tasarım caminasına tanıtılacağını ve kültürel zenginliğimizin internet sitelerinin tasarımı hazırlanırken de bir referans kaynak teşkil edeceğini söylüyor.

"Eserlerin veritabanından Sinan çağındaki Dünya'daki ve Osmanlı'daki kültürel, sanatsal gelişmelere, Sinan'ın Ayasoyfa'ya olan ilgisi gibi özel dosyalardan, mirasının edebiyattaki yansımasına kadar toplam 65 ana başlıktan oluşan ve 1000 sayfanın üzerinde bir dökümantasyonun 3 dilde aktarılacağı dev bir içerik kurgusu oluşturduk. Bu içeriği de diğer yandan, şu anki internet kuşağının görsel malzeme yaratmak için referans bilgi kullanımını değiştirip, baz aldıkları batı normlarının, aslında Türk süsleme ve tipografi sanatindan gelen altyapı sayesinde oluştuğunu gelecek kuşaklara yine bir miras mantığıyla göstererek bezemek istiyoruz. İnanıyoruz ki, proje tamamlandıktan sonra, Scientific American Web Awards, Web Marketing Association gibi uluslararası yarışmalara katılıp, ödüller de kazanacağız. Mimar Sinan, çoğumuzun e-postalarda ya da aramızda bireysel düzeyde geçen sohbetlerde üstünkörü anılan bir üstad ve bunun da yansıması olarak ne yazık ki internette yurtdışında örnekleri çok görülen Da Vinci, Mozart, Tesla gibi kişiliklerin adına yapılmış internet siteleri gibi, bir tane Mimar Sinan adına yapılmış internet sitesi bulunmamakta. Oysa ki, dehasına, kişiliğine ve verdiği eserlerin niteliğine baktığımızda hem Dünya, hem Mimar Sinan böyle bir internet sitesini hakediyor diye düşünüyoruz."

Sponsorlar duyarlı olmalı
Geçen yıllar içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı da dahil bir çok sponsor adayı kurumlarla görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını belirten Reha Başoğul, projenin Mimar Sinan teması olmasına rağmen, sponsor adayı firmaların konuya yeterince duyarlı yaklaşmadığından yakınıyor:

"Bugüne kadar projemize ilgi duyan bir çok firma ile görüştük. Ve bu ilginin, onları heyacanlandırmasından çok da memnun olduk. Ancak sponsor olacak firmaların, bu denli geniş bir kitleye hitap edecek bir proje için, ne yazık ki kadrolarında bulunan bazı kişilerin günlük çıkarlar içerisinde bizi de boğmak isteyerek hem bize hem de kendilerine vakit kaybettirdiğini üzülerek gördük. Aynı eksende projenin ne siyasi,ne dini, ne de ayrımcı bir düşünceye malzeme olmasını istemiyoruz. Dirayetli, entellektüel ve teknolojik vizyonu geniş, yenilikçi ve Mimar Sinan projesinin ve dehasının ne demek olduğunu idrak etmiş sponsorlarla çalışmak istiyoruz. Daha önce sponsor olunmuş benzer projelerin aksine, proje kadrosuna alınacak genç yeteneklerin hevesini ve inancını da hesaba katarak proje maliyetini; sponsor olabilecek düzeyde firmaların herhangi bir kurumsal internet altyapısıyla ya da 1 aylık internet reklam kampanyalarının bütçesiyle başabaş noktada bile olmayan 120.000 Dolar gibi düşük bir bütçede tuttuk. Bu, Türkiye'mizde deprem bilinci, kültür ve sanat tanıtımlarının işlevsellik ve internet gibi mecralarda eksikliği, genç tasarımcıların potansiyelinin efektif kullanılmaması gibi sorunlar ve bu sorunlara bulunacak çözümlere dair beklentimiz varken, projeden beklentimizin maddi düzeyde olmadığını yeterince anlatan bir bütçe olduğunun altını çizmek gerekir."

Ayrıntılı bilgi için: www.crea-factory.com/mimarsinan/

Mimar Sinan’ın mantığını çözdü
Yaklaşık iki yıldır Mimar Sinan’ın eserlerini inceleyerek mantığını çözen mühendis Vahit Okumuş, bugünkü mimaride birçok bilginin yanlış olduğunu, eski eserleri onarırken de çok yanlışlar yapıldığını söylüyor. Anıtlar Kurulu ve Rolöve Müdürlüğü’nden yetkililerin ricası ile Mimar Sinan'ı incelemeye başladığını anlatarak, “Ben var olanı, yani Sinan’ın dehası ile ortaya koyduğu eserleri inceledim. Çünkü, Sinan var olmayanı yapmış. Dolayısıyla onun mantığını yakalayacağım, çünkü onun mantığı doğru.” diye yola çıktıktan sonra elde ettiği veriler karşısında Sinan’a hayran kalmış. Ve tespitlerini “Sinan N/P=0/0” isimli bir kitapta toplamış.

www.yapi.com.tr: Haberin tamamını okumak için lütfen kaynağa tıklayınız.