AB, İMMİB’in Çalışmalarını Takdir EttiAvrupa’daki ulusal REACH ve CLP yardım masalarının bir araya geldiği HelpNet toplantılarının ikincisi, Eylül ayında Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın (AKA) ev sahipliğinde Helsinki’de gerçekleştirildi. Toplantılar sırasında AKA’yı ziyaret eden Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen, Helpnet oturumuna da katılarak çalışmalar hakkında bilgi aldı. Toplantıda aday ülke sıfatıyla Türkiye adına İMMİB REACH ve CLP Yardım Masası’nın da gözlemci olarak yer aldığının kendisine bildirilmesi üzerine Finlandiya Cumhurbaşkanı Halonen, Türkiye’nin bu alandaki durumunu merak ettiğini ifade etti.

Bu soru üzerine HelpNet Başkanı Andreas Herdina, Türkiye’nin 'çok aktif' olduğunu ve toplantıları çok uzun zamandır takip ettiğini, oldukça ilgili olduğunu belirtti. HelpNet Başkanı Herdina ayrıca Türkiye’nin de REACH benzeri bir yönetmelik çıkararak kimyasalların yönetimi konusunda önemli bir adım attığını ifade etti.

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Murat Akyüz, “Yıllardır ihracatçımızı Avrupa Birliği’nin uygulamaya koyduğu tüzükler hakkında bilgilendirmek ve yapılması zorunlu işlemler konusunda yol gösterici olmak için her tür çalışma ve yapılanmayı gerçekleştirdik. Zaten Avrupa’da pek çok çevreden çalışmalarımızın takdirle karşılandığını duyuyorduk. Birinci ağızdan da bunun dile getirilmesi, bizleri son derece memnun etti. İhracatçılarımıza desteğimiz, bundan böyle de devam edecek” dedi. 

II. HelpNet Yürütme Grubu toplantısı, AKA tarafından koordine edilen REACH ve CLP uygulamaları kapsamında uyum sağlamak ve en uygun önerileri oluşturmak üzere düzenleniyor. 27 AB Üye Ülkesi ile Norveç ve İzlanda REACH / CLP Yardım Masalarının katıldığı oturumlarda, Türkiye ve Hırvatistan’ın yanısıra CEFIC, EUPC, CEPE, AISE, EDANA gibi sanayi sektör temsilcileri de gözlemci olarak yer alıyor. II. HelpNet toplantısında, CLP Bildirimi konusunda bir de eğitim düzenlendi.