ABD’li Firmalar 'Enerji' için Türk Ortaklar ArıyorTürkiye’nin büyüyen ekonomisi, ABD’deki yatırımcıların da iştahını kabartıyor. 2010 yılından itibaren Türkiye’ye birbiri ardına ticari heyet çıkarması yapan ve teknoloji ile finansman gücünü Türkiye’nin geniş potansiyeliyle birleştirerek güçlü iş ortaklıkları kurmayı hedefleyen ABD, 5 Aralık Pazartesi günü Türkiye'ye gelen 'Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Ticaret Heyeti'yle Ankara, İzmir ve İstanbul’da görüşmeler gerçekleştirecek. 

Ticaret ve proje finansman firmaları da heyette

ABD Ticaret Müsteşarı Francisca J. Sánchez’in liderlik ettiği heyet, ABD ve Türk firmaları arasında iş ortaklıkları için fırsatlar yaratmayı hedefliyor. Stratejik, ekonomik ve ticari işbirliği çerçevesi dahilinde geliştirilen ABD ve Türkiye arasında karşılıklı ticaret ve yatırıma destek olacak heyette, ticaret ve proje finansman firmaları da yer alacak. Türk Amerikan İşadamları Derneği’nin (TABA / AmCham) desteğiyle ABD Ticaret Müsteşarlığı tarafından organize edilen heyet, 5-6 Aralık'ta Ankara'da yaptığı temasların ardından, bugün (7 Aralık) İzmir'de, 8-9 Aralık'ta ise İstanbul'da enerji sektöründe faaliyet gösteren Türk firmalarla birebir görüşmeler gerçekleştirecek.

TABA/AmCham Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, özellikle 2009 yılından itibaren ekonomi eksenli gelişen Türk- Amerikan ilişkilerinin iki ülke arasındaki ziyaret trafiğini de hızlandırdığını belirterek, “ABD’den Türkiye’ye yönelik iş dünyasının önemli isimleri birebir görüşmeler yapmak üzere Türkiye’yi ziyaret ediyorlar. İlişkilerimiz ticaret ve yatırım alanında giderek güçleniyor. Geçtiğimiz yıllara oranla iki ülke arasındaki ticaret hacmi artış göstermektedir” dedi. 

"Yenilenebilir enerji projeleri için yatırım yapabilecek firmalar"

Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Ticaret Heyeti’nde yer alan firmaların, solar enerji üretim sistemleri, rüzgar türbinleri, enerji verimliliği sistemleri ve çözümleri, nehir veya kanal tipi hidroelektrik santral ekipmanları, çöpten veya atıktan elektrik üretimi, anahtar teslim gazlaştırma, kojenerasyon, atık lastikten elektrik üretim tesisleri alanlarında faaliyet gösterdiklerini belirten Terzioğlu, heyet hakkında şu bilgileri verdi:

"Yenilenebilir enerji projeleri için yatırım yapabilecek firmalar. Ticaret heyeti ile birlikte Türkiye’ye gelecek olan ABD Eximbank, Denizaşırı Özel Yatırım Kurumu (OPIC) ve ABD Ticaret ve Gelişim Kurumu'ndan temsilciler Amerikalı ve Türk firmalara ticaret ve proje finansmanı sağlayacaklar. ABD Enerji Bakanlığı da, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde başlattığı 'Sıfır Emisyon Projesi' konusunda çalışmalar yapmak için heyetle gelecek kurumlar arasında yer alıyor. İstanbul'da Eylül ayında gerçekleşen ABD-Türkiye İş Konseyi'nin birinci toplantısına da başkanlık eden Sánchez Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Ticaret Heyeti ile ilgili olarak, “ABD'de sektöründe lider yenilenebilir enerji firmalarıyla yeni iş ortaklıkları kurulmasına olanak sağlamak için sabırsızlanıyorum. Potansiyel ticari işlemleri desteklemek için ABD'li ticaret ve finansman kurumlarının da ticaret heyeti ile gelecek olması çok önemli”.