Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Görevini Bıraktı



Durak, beş dönem, Adana’yı yönetti (solda). Çelikcan, 44 günde görevi bıraktı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mahmut Çelikcan, mahkeme kararı doğrultusunda görevini bıraktı. AK Partili Çelikcan'dan boşalan koltuk için 3 Haziran'da seçim var.

Aytaç Durak’ın ardından Adana Büyükşehir Belediyesi’nde sular durulmuyor. Durak’ın ardından seçilen Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ak Partili Mahmut Çelikcan görevini bıraktı.

Çelikcan, Adana Valiliği’nin yeniden başkanvekilliği seçimi yapması için Belediye Meclisi’ni 3 Haziran’da toplantıya çağırdığını açıkladı. Yeni başkanvekili seçilene kadar Çelikcan’ın görevini 1’nci Meclis Başkanvekili Mustafa Tuncel yürütecek.

Kurayla seçilmişti

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, hakkında açılan soruşturmalar nedeniyle 28 Mart günü İçişleri Bakanlığı’nca görevden uzaklaştırılmıştı. Durak’ın gitmesinin ardından Belediye Meclisi’nde belediye başkanvekilliği seçimi yapıldı. MHP’li rakibiyle 16-16 eşit oy alan Çelikcan, seçimi kura ile kazandı.

Ancak avukat Yusuf Akıncı, Çelikcan’ın merkez Yüreğir İlçe Belediye Başkanı olduğu, yasaya göre Büyükşehir Belediye Başkanvekilliği yapamayacağı iddiasıyla 2’nci İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme de Çelikcan aleyhine ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi. Çelikcan ise 2’nci İdare Mahkemesi’nin kararına Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz etti. Ancak itirazı reddedildi. Böylece Çelikcan belediye başkanvekilliği koltuğuna 44’üncü günde veda etmek zorunda kaldı.

Çelikcan, açılan davanın devam ettiğini, lehine bir karar çıkacağına inandığını ifade ederek, “Hukuka saygımızı göstererek bu görevden ayrılıyorum. Bundan sonraki süreçli ilgili olarak Adana Valiliği kararını verdi ve belediyeye bu karar geldi. 3 Haziran’da Meclis seçim gündemiyle toplanacak” dedi.

44 günlük icraat özeti

Çelikcan, 44 günlük süreçte, özel kalem, başkan danışmanları belediyenin imar ve mali konularda yetkili bürokratlarını görevden aldı. Aytaç Durak’ın oğlu Gökhan Durak’a ait yerel televizyonda çalışıp, maaşları belediye tarafından ödendiği iddia edilen 23 çalışan hakkında ‘Suç işlemek amacı ile örgüt kurma, görevi kötüye kullanma, denetim görevini ihlal, zimmet ve irtikap’ suçlamasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Çelikcan, belediyenin yan kuruluşları Yeni Adana İmar A.Ş. ve Koza A.Ş.’de olağanüstü genel kurullar yaptırarak, yönetim ve denetim kurulu üyeliklerinde değişiklik yapılmasına ve bu kurulların üyelerine aylık 3-7 bin lira arasında ödenen ‘huzur hakkı’nın kaldırılmasına da çalıştı.

Çelikcan döneminde 40 kuruştan satılan 400 gramlık belediye ekmeğinin fiyatı 30 kuruşa indirildi. İçme suyu fiyatlarının yüzde 32 oranında ucuzlatılması konusu da ASKİ Genel Kurulu gündeminde benimsendi. İnşaatına 11 yıl önce başlanan ve 526 milyon dolar harcanan Adana Metrosu (Adana Raylı Taşıma Sistemi), Çelikcan’ın görevde olduğu süreçte ulaşıma açıldı.

CHP’li üye: Meclis feshedilsin

AK Partili Mahmut Çelikcan’ın mahkeme kararına uyup, başkanvekilliğini bırakmasının ardından, CHP Yüreğir Belediye Meclis üyesi Zeynel Mızrak, Adana Valiliği’ne giderek 34 üyeli Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin feshedilmesini, metropol ilçe belediye başkanlarının da düşürülmesini isteyen dilekçe verdi.