Adana Çimeto İskenderun'da Klinker Üretim Hattı KuruyorAdana Çimento’nun bölgesel liderliğini devam ettirmek ve artan çimento ihtiyacını karşılamak üzere İskenderun’da yaklaşık 80 milyon dolara mal olacak bir klinker üretim hattı yatırımına başlanıyor. Yıllık 2,3 milyon ton klinker ve 5,5 milyon ton çimento üretim kapasitesine sahip olan Adana Çimento, yeni yatırımla birlikte klinker üretim kapasitesini 3,3 milyon tona yükseltecek. Adana Çimento'yu Doğu Akdeniz Bölgesi’nin en yüksek klinker ve çimento üretim kapasitesine ulaştıracak yatırım için gereken Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu alındı ve ilgili teknik çalışmalara başlandı.

Yatırımın, Ekim 2011 tarihinde başlaması, 2 yıl içinde tamamlanması ve devreye alınması planlanıyor. Projenin finansmanında yüzde  50 - 70 civarında kredi kullanılması öngörülüyor. Söz konusu yatırımla bölgede yaklaşık 200 kişilik bir doğrudan istihdam sağlanacak.

32 yıldan beri bu sektörün içinde olan ve özellikle son 10 yıldaki dinamizmi, hareketliliği hiç yaşamadığını vurgulayan Adana Çimento Genel Müdürü K. Ümit Özel, “Türkiye gerçekten çok hızlı gidiyor ve gidecek. Bir dönem bölgenin en büyük kapasitesine sahip iken, gelişen Türkiye ile birlikte bölgede yeni kurulan fabrikalarla bölgenin dengeleri değişmiş oldu. Doğu Akdeniz havzasında en son 2009 yılında 31 milyon euro bedel ile yüksek fırın cürufu ve cüruflu çimento öğütmek üzere bir tesis kurmuş ve devreye almıştık. Bugün aldığımız yatırım kararı ile pazar ve kapasite liderliğimizi perçinlemiş, pekiştirmiş ve tekrar birinci sıradaki yerimizi almış olacağız. Gelişen pazar şartlarında İskenderun’daki geçmiş yatırımımızı da destekleyecek, çimento ana hammaddesi olan klinkeri üretecek böyle bir fırını da bölgeye ve ülkemize kazandıracağımız için hem bir mühendis, hem de bir yönetici olarak heyecan ve gurur duyuyorum” dedi.