Adnan Turani Resim SergisiYarım asırlık sanat yaşamında özgün yaratıcılığı ve benzersiz eserleriyle sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da tanınan nadir sanatçılarımızdan Adnan Turani, Bodrum’daki ilk sergisini Oasis Nurol Sanat Galerisi’nde açıyor.

Sanatçının açılışında Bodrumlu sanatseverlerle bir araya geleceği sergi, 3-19 Ağustos 2010 tarihleri arasında Pazar ve Pazartesi hariç her gün 12:00-20:00 saatleri arasında görülebilecek; Lebriz ve Nurolsanat’ın web-sitelerinden de izlenebilecek.

Adnan Turani

Adnan Turani 1925 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul İlköğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra 1948 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nden mezun oldu. 1953’de Avrupa bursu kazandı. 1959 yılına dek Almanya’nın çeşitli akademilerinde çalıştı, lisans ve uzmanlık öğrenimi gördü. 1972 yılına kadar Gazi Eğitim’de görev aldı. 1972’de Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde doktoraya başladı. 73’de doktor, 78’de doçent oldu. 1986’da Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde profesör oldu ve 1990 yılına dek Bölüm Başkanı olarak görevini sürdürdü.

Yurtdışında ve Türkiye’de bir çok sergi açan Turani iki kez devlet resim ödülü kazandı. 1993 yılında Sedat Simavi Ödülü'nü kazanan Turani 1998 yılında ise Anadolu Üniversitesi tarafından onursal doktora ile ödüllendirildi.

Ressamlığının yanı sıra eğitimci ve yazar olarak da Türk resim tarihinde önemli bir yere sahip olan Turani “Modern Sanatın Gerçek Çehresi”, “Sanat Terimleri Sözlüğü”, “Resim Üzerine”, “Dünya Sanat Tarihi”, “Çağdaş Sanat Felsefesi”, “Batı Anlayışına Dönük Türk Resim Sanatı”, “Başlangıçtan Bu Güne Çağdaş Türk Resim Sanatı Tarihi” başlıklı kitapların yazarı…