Afganistan'da Tarihi Kalenin Kulesi ÇöktüGazneliler'e ait bir kalenin 32 kulesinden biri yıkıldı. Kule, İslam mimarisi örnekleri ile tanınan şehirde yıkılan onlarca tarihi eserden biri. Afgan yetkililer yoğun yağmur nedeniyle eserlerin hasar gördüğünü, muhalifler ise hükümetin ihmali olduğunu öne sürüyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Afgan haber sitesi Tolo News'a konuşan ülkenin Kültür Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Saber Mohmand, kalenin "sağanak yağmura karşı kırılgan olduğunu", otoyolun kenarında olmaları nedeniyle kulelerin hasar gördüğünü söyledi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Gazne, Afganistan'da İslam mimarisi ve İslamiyet öncesi mimarisiyle ünlüydü
Antik kent, 7. yüzyıla kadar Budizm'in bölgedeki en önemli merkeziydi. M.S. 683'te Müslüman Araplar tarafından fethedildikten sonra buradaki halklar İslam'ı kabul etti. 13. yüzyılda Moğol hükümdarı Cengiz Han'ın oğlunun liderliğindeki ordu antik kenti yerle bir etti.

İslami İşbirliği Teşkilatı burayı daha sonra İslam Kültürü şehri ilan etti. Ancak ordu ile Taliban güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle bölgedeki tarihi eserlerin çoğunu ziyaret etmek çok zor hale geldi.