''Ağaç Boyunu Geçmeyen Konseptte Yeni bir Turizm Bölgesi Yaratalım İstiyoruz''Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığının İzmir'deki turizm yatırım ve planlama çalışmalarına ilişkin Hilton Otelinde basın toplantısı düzenlendi.

Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Özgür Özarslan, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Zeki Can'ın katıldığı toplantıda, Bakanlık Planlama Daire Başkanı Adnan Arslan, İzmir'de ilan edilen ve edilmesi düşünülen turizm merkezleri ve koruma amaçlı turizm bölgelerinde gelinen aşama hakkında ayrıntılı sunum yaptı.

Toplantıya EXPO 2020 alanı olarak düşünülen ancak imar planı düzenlemesi beklenen İnciraltı bölgesindeki bazı mülk sahipleri de katıldı. Günay, toplantıda yaptığı konuşmada, İzmir'e gelen turist sayısının artması için yatak kapasitesinin ve tahsise çıkarılmış alanların artırılması gerektiğini, bunun için yoğun çaba gösterildiğini, İzmir'in turizm ve kültür altyapısının siyasi gerginliklere kurban verilemeyecek denli önem taşıdığını kaydetti.

İzmir'i gelecekte Barcelona, Roma gibi görmek istediğini, Akdeniz'in öte ucunda bulunan Barcelona'nın İzmir için iyi bir model olduğunu kaydeden Günay, kente kalıcı eserler kazandırma gayesiyle yola çıktığını ifade etti.

Günay, İzmir ve çevresinde planlanan yeni turizm merkezlerinde yapılacak yatırımlarla kente gelen turist sayısının ilk etapta 2.5 milyona ulaşmasının hedeflendiğini, sonraki etapta 5 milyonu bulmanın hedeflenmesi, yüksek gelir ve kültür gruplarının ilgisini çekecek destinasyonların yaratılması gerektiğini söyledi.

Ertuğrul Günay, şöyle devam etti:

''Doğayı koruyan bir anlayışla ağaç boyunu geçmeyen konseptte yeni bir turizm bölgesi yaratalım istiyoruz. Planlama ve davalar konusunda İzmir kamuoyunun desteğine şiddetle ihtiyacımız var. Çünkü bir çevre var ki yapmıyor, yaptırmak istemiyor. Böyle bir anlayışın İzmir'in yakasını bırakması lazım. Biz kavga etmek, polemik yaratmak istemiyoruz. Bıraksınlar hizmet edelim. İzmirli bu konuda bize destek versin. 5 yıl sonra aynı anlayışın engeline takılıp yerimizde sayarsak ben çok üzülürüm.

İzmir'in 40 bin yatağını, önümüzdeki 5 yıl içinde 100 bin yatağa çıkarmaya dönük bir somut gelişme yakalansın istiyoruz. Çok daha fazla yatırım bölgeleri verelim istiyoruz. Yerel yönetimler turizmi baltalamasınlar, bizimle işbirliği yapsınlar istiyoruz''.

Turizm merkezlerinin planları hazırlanırken meslek örgütleriyle işbirliği yapmak istediklerini, eleştirilerin kendilerine planlama aşamasında iletilmesini istediklerini kaydeden Günay, turizm merkezleriyle ilgili çalışmaların tamamlanması sonrası hazırda bekleyen yerli ve yabancı grupların yatırımlara başlayacağını, bunun İzmir'de istihdam sorununun çözümüne büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

''EXPO'yla ilgili hiçbir eksiklik yaşatmamaya çalışıyoruz"

Günay, İzmir'in EXPO adaylığında da işin başında olduklarını, bir yasa çıkarılacağını ve Takip Kurulu oluşturulacağını belirterek, şöyle konuştu:

''EXPO'yla ilgili hiçbir eksiklik yaşatmamaya çalışıyoruz. Yarın İstanbul'da En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı var. Başbakan Erdoğan yarın açılış konuşmasında EXPO adaylığından söz edecek. Bakanlıkça tüm katılımcılara çanta hazırladık, içinde İzmir kitabı var, tanıtım malzemeleri var. Dünya çapında gelen tüm temsilcilere İzmir çantası vereceğiz. Cumhurbaşkanımız da söyledi Şanzelize'de turizm, kültür ofisimiz var. Pazartesi, itibarıyla orada da İzmir'in tanıtımını başlatıyoruz. 150'ye yakın turizm fuarına katılıyoruz bu fuarlarda İzmir'in EXPO adaylığı vurgulanacak. Ancak taşıma suyla değirmen dönmez. İzmir kamuoyunun tüm siyasi ayrımları bir tarafa bırakarak yek vücut olması lazım.''

EXPO 2015'in, o dönemde AK Parti için açılan kapatma davası nedeniyle kaybedildiğini savunan Günay, EXPO 2020 adaylığı için de ülkenin ekonomik ve siyasi istikrarının önemli olduğunu söyledi.

İzmir'deki turizm bölgesi planlamaları

Kültür ve Turizm Bakanlığı Planlama Daire Başkanı Adnan Arslan, yaptığı sunumda Alaçatı Yumru Koyu, Çakabey, Alaçatı Güvercinlik ve Şifne olmak üzere İzmir ve Çeşme'de 4 yeni turizm bölgesi öngördüklerini, diğer turizm merkezlerinde Site uygunluk ve planlama çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Arslan, Selçuk Pamucak turizm merkezinde golf alanları kurulmasına ilişkin olumsuz görüş üzerine Hacettepe Üniversitesi ile ortak bir çalışma başlattıklarını, bilimsel rapor doğrultusunda İzmir'in turizm çeşitliliğine golf turizmini de katmak istediklerini söyledi.

İnciraltı turizm merkezinde de önceki planın iptaline neden olan gerekçenin ortadan kaldırılarak yeni bir plan hazırlandığını, bunun askıya çıktığını kaydeden Arslan, zaman kaybı olmaması için alt planların da hazırlanarak Koruma Kurulu'na sunulduğunu, en kısa sürede İnciraltı bölgesinin hak ettiği yere gelmesi için yoğun çaba sarfettiklerini kaydetti.

Günay, İnciraltı'nın Avrupa'nın sağlık ve termal turizm başkenti olarak düşünüldüğünü, ayrıca Üçkuyular'a bir kruvaziyer limanı yapımı için de planlama çalışmalarının bulunduğunu söyledi.

Arslan, İzmir'de ilan aşamasında olan Alaçatı Mersin Körfezi Turizm Merkezi planının Başbakanlığa gönderildiğini, Çeşme Ayasaranda Turizm Merkezi ve Altınkum Kuzey bölgesi projelerinin ise sunulacağını, ilan süreci başlatılan bölgeler kapsamında Şirince, Bayındır Dereköy ve Ergenli Kaplıcaları ile Ödemiş Bozdağ Kayak Merkezi'nde çalışmaların devam ettiğini kaydetti.