Akdamar Kilisesi'nin Restorasyonu TamamlandıRestorasyonu üstlenen firma sahibi Cahit Zeydanlı, restorasyon kapsamında kilise dışındaki figürlerin ortaya çıkarıldığını, çatıların temizlendiğini, kilise içindeki fresklerin ortaya çıkarıldığını, zeminin döşendiğini, pencere takıldığını ve jamaton kısmının düzeltildiğini dile getirdi.

Zeydanlı, restorasyon sırasında kilisedeki din adamlarına ait 34 odanın bulunduğunu ifade etti. Odaların araştırma hafriyatının yapıldığını, ancak restorasyon projesinde bulunmadığı için odalara dokunulmadığını kaydeden Zeydanlı, restorasyon çalışmasında 5 kişilik uzman kadronun bulunduğunu ve yapılan işe göre işçi sayısının değiştiğini bildirdi.

Restorasyonun 30 Ağustos 2006'da tamamlandığını vurgulayan Zeydanlı, restorasyonun çevre düzenlemesiyle birlikte 2 milyon 600 bin YTL'ye mal olduğunu bildirdi.

Neler yapıldı?

Zeydanlı, ''Bu aşamada kilesinin çevre düzenlemesini yapıyoruz. Adadaki iskeleler yenilendi. Yürüme yolları yapıldı. Ayrıca adaya geliş ücretli olacağından bilet satış gişeleri, bekçi kulübeleri, tuvaletler, hediyelik eşya satış yerleri yapıldı. Bunun dışında kilisenin arka kısmına kafeterya yapıyoruz. Çevre düzenlemesinin büyük kısmı tamamlandı. En kısa zamanda diğer çalışmalar da bitecek'' diye konuştu.

Geçmiş dönemlerde Bitlis'teki bir Ermeni kilisesini restore ettiklerini, ancak kilisenin şimdi sosyal amaçlı kullanıldığını söyleyen Zeydanlı, Akdamar kilisenin restorasyonunu yaptığı ikinci Ermeni kilisesi olduğunu anlattı.

Açılışa Erdoğan da bekleniyor

Başbakan Erdoğan'ın kilisenin restorasyonuna büyük önem verdiğini, kendisiyle konuştuğunu bildiren Zeydanlı, tarihte Türkler ve Ermeniler arasında yaşanan olayların ilişkileri kötü yönde etkilediğini anlattı.

Kilisenin restorasyonun bu ilişkileri olumlu yönde katkı sağlayacağını vurgulayan Zeydanlı, ''Bu restorasyon Türkiye'de de artık iyi restorasyonlar yapıldığının dünyaya göstermek için iyi bir fırsattır. Bu restorasyon dünyaya örnek olacaktır. Kilisenin açılışı 4 Kasımda olabilir. Açılışa Başbakan Erdoğan'ın da katılması bekleniyor'' diye konuştu.