Akenerji, Polat'ın 'Rüzgâr'ını AldıBeş yılda 3 milyar dolar yatırım hedefleyen Akenerji, Polat Enerji'nin 100 MW elektrik üretim gücüne sahip rüzgâr santrallarını yıl sonuna kadar satın aldı

Akenerji, Polat Enerji’nin 100 MW elektrik üretim gücüne sahip rüzgâr santrallarının tüm üretim kapasitesini yıl sonuna kadar satın aldı. Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, anlaşmanın imza töreninde, Türkiye’de enerji tüketiminin hızla artmasına karşın üretimin aynı oranda artış göstermediğini, enerji açığının karşılanabilmesi ve darboğaz yaşanmaması için önümüzdeki 10 yılda 100 milyar doların üzerinde enerji yatırımı ihtiyacının öngörüldüğünü söyledi.

“CEZ Group ile kurduğumuz stratejik ortaklıkla önümüzdeki beş yılda toplam 3 milyar dolar yatırım gerçekleştirerek 3 bin MW kurulu güce ulaşmayı planlıyoruz. Hedeflediğimiz bu kurulu güce ulaştığımızda Türkiye’nin toplam elektrik üretiminde payımızı yüzde 7-8 düzeyine çıkaracağız” diyen Danışman, Akenerji olarak elektrik piyasasında üretim, dağıtım, toptan satış ve perakende satış konularında faaliyet gösterdiklerini, elektrik enerjisini mevcut elektrik tarifelerinden daha ucuz sağlayarak müşterilerine ciddi avantajlarla sunduklarını kaydetti. Danışman, uygulamayı test ettikten sonra anlaşmayı uzatabileceklerini, işbirliğinin uzun süreli olmasını istediklerini söyledi.

Polat Enerji Genel Müdürü Zeki Eriş ise, Polat Enerji’nin tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmak için yola çıktığını ve bugün itibarıyla iştirakleri olan rüzgâr santrallarının net 100 MW’ı devrede olup enerji ürettiğini belirterek, yapım aşamasında olan projeleri ve lisans başvuruları da dahil edildiğinde önümüzdeki beş yıllık süreçte 1.000 MW’tan fazla net kurulu güce ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. (Radikal)