Akkök Grubu Akmerkez'i 'Anadolu'ya TaşıyacakAkkök Grubu, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda Akmerkez benzeri bir alışveriş merkezi kurmaya hazırlanıyor. Grup olarak gayrimenkul sektöründe büyümeyi düşündüklerini söyleyen Akkök Grubu'nun Yönetim Kurulu Üyesi Ayça Dinçkök, "Bu alanda Akmerkez gibi hem alışveriş hem konut projeleri yapacağız. Projelerin hepsiyle ilgiliyiz" dedi.

Akmerkez kalitesinde ve standardında İstanbul'un Anadolu Yakası'nda da bir alışveriş merkezi kurmayı planladıklarını belirten Dinçkök, Akmerkez'de yer alan Papermoon aldı İtalyan restoranının bir şubesini de Ankara'ya açacaklarını belirtti. Holding genelinde bir strateji çalışması yaptıklarını anlatan Dinçkök şöyle devam etti:

'Yılda yüzde 8 büyüyeceğiz'
"Beş yıl için stratejimizi belirledik. Akkök'ün 2005 cirosu 1.4 milyar dolar. 2010 hedefimiz 2 milyar dolar. 2010'a kadar yılda yüzde 8 büyümeyi hedefliyoruz."

Kimya, tekstil, enerji, gayrimenkul alanlarında faaliyet gösterdiklerini, yine bu alanlarda büyüyeceklerini anlatan Dinçkök, şöyle dedi:
"Enerji planladığımızdan hızlı büyüyebilir. Zıplama yaratabilecek yatırımlar var. Dağıtım gibi. Yabancı ve yerlilerle ortaklıklar için görüşüyoruz. Enerjide Türk özel sektörünün en büyük kapasitesine sahibiz. Tekstilde de katma değerli ürünlere yöneldik. Büyümeyi düşündüğümüz bir başka sektör de gayrimenkul."

'TÜSİAD ülkenin geleceğini şekillendiriyor, önceliği TÜSİAD'a verdim'
TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi de olan Ayça Dinçkök, önceliği TÜSİAD'a verdiğini söyleyerek şöyle devam etti:
"Onur verici bir görev. Bu tip görevlerde çalışmak için CV'nizde yazmayan birtakım özellikleriniz olmalı. Yönetim kurulu üyeliğini devraldığım zaman Bilgi Toplumu ve Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanı oldum. İlk günlerde komisyonumun ismini söylemekte zorlandım. Önce sektörü öğrendim. AB'ye uyum projelerine başladık. Girişimcilik, kalite gibi kongreler düzenliyoruz."

'AB kalıcı öğretmen'
TÜSİAD'ın iş dünyasını temsil ettiğini anlatan Dinçkök şunları söyledi:
"Kendi işimiz için para kazanmak yerine ülkenin geleceğini şekillendirmek adına bir araya gelmiş gönüllüler gibiyiz. Ciddi bir sorumluluk hissediyorum. Bugüne kadar da önceliği TÜSİAD'a verdim. Biz bu ülkeye yatırım yapmış insanlarız. Paramızı bu ülkeye yatırdık. Dolayısıyla ülkenin geleceği bizim için önemli. İki önemli öğretmen var. Birisi AB. AB'yi kalıcı bir öğretmen olarak görmeliyiz. Diğeri IMF. Umarım IMF kalıcı öğretmen olmaz. AB konusunda alınganlık etmemek lazım. Müşterinin şikâyeti armağandır derler. "

'Kanyon'u çok beğendim'
Eczacıbaşı ve İş GYO'nun İstanbul Levent'te kurduğu Kanyon Alışveriş Merkezi'nin, Akmerkez müşterisini etkilemediğini söyleyen Dinçkök şöyle konuştu: "Kanyon'a gittim. Harika bir dizayn. Mağazalar büyük, farklı bir konsept. Ben çok beğendim, gidiyorum da... Buradaki Wagamama restorana gidiyorum. Hakkasan (Uzakdoğu restoranı) açılacak. Onu heyecanla bekliyorum. Hatta geçen hafta sonu çocuklarımla gittim."