Akkuyu İnşaatı Çevresinde de Ağaçlar KesildiCHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mersin Akkuyu Nükleer İnşaatı çevresinde ağaç katliamının görüntülerini paylaştı. CHP’li Vekil, Türkiye’nin uluslararası şirketlerin ve yerli ortaklarının talan alanı haline getirildiğini belirterek “Kar hırsı, rant ve para uğruna çocuklarımızın geleceğinden çalınıyor.  Görüntülere bakınca burada daha şimdiden nükleer bir patlama yaşanmış gibi” ifadelerini kullandı.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Doğamızı çocuklarımızdan ödünç aldık
BirGün'de yer alan habere göre; Antmen açıklamalarına şöyle devam etti; "Doğamız yok ediliyor ve yağmalanıyor. HES’lerle akarsular kuruyor, RES’lerle ormanlar kesiliyor, ‘havalimanı, köprü yaptık’ diyebilmek için düşünülmemiş, ölçülmemiş, yanlış planlanmış projelerle Türkiye’nin doğası talan ediliyor. Doğa bize ait değil. Bizler de doğanın bir parçasıyız. Biz doğamızı çocuklarımızdan ödünç aldık.

Türkiye doğa koruma sıralamalarında son sıralarda
Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yeşil alan miktarı en az 30 metrekare iken bu oran Türkiye’de sadece 4 metrekare. Türkiye şu anda Doğa Koruma Kriterlerine Göre 180 Ülke Arasında 177. sırada. Biyolojik Çeşitlilik ve Yaban Hayatı kategorisinde 180 ülke arasında 177. sıradayız. Türkiye, son dönemde Çanakkale büyüklüğünde ormanlık alanını maalesef kaybetti."