"Akkuyu, Türkiye İçin Bir Model Olacak"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Akkuyu Nükleer Santrali projesinin Türkiye için bir model olacağını belirterek, bu modelin Türkiye'deki nükleer enerji algısını pozitife dönüştüreceğini kaydetti. Akkuyu'nun, dünyadaki en güvenli nükleer santrallerden biri olacağına inandığını ifade eden Alaboyun, bu konuda Rusya'nın teknolojisi ve bilgi birikimine güvendiklerini söyledi.

Reklam Goruntulenme Bolumu


Nükleer santrali bulunmayan ülkelerin enerjide geleceğinin olamayacağına dikkati çeken Alaboyun, şunları kaydetti: "Sonuçta kendi enerji kaynaklarımız sınırlı. Petrol ve doğalgazda büyük oranda dışı bağımlıyız. Nükleer santraller baz yük santralleridir. Bu santraller 24 saat çalışır, temiz enerji üretir ve ayrıca enerji arz güvenliğimizin sağlanması açısından son derece önemlidir. Akkuyu Nükleer Santrali projesi Türkiye için bir model olacak. Bu model belki de Türkiye'deki nükleer enerji algısını pozitife dönüştürecek."

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Akhundov ise "Sermaye ve teknolojimiz her ne kadar Rusya'ya ait olsa da biz bir Türk şirketiyiz. Türkiye için böylesi tarihi bir projeye imza atmaktan son derece gurur duyuyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi nihai hedefimiz Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023'e kadar projeyi tamamlamaktır. Tabii daha hızlı hareket ederek projeyi 2023'ten de önce tamamlamaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.