Akkuyu’da ÇED Raporunu Bekleyen Yok, İnşaat SürüyorBirgün Gazetesi'nden Doğu Eroğlu'nun haberine göre, Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) ile Türkiye Barolar Birliği (TBB) Çevre ve Kent Komisyonu’nun Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) alanına yaptığı ziyaretin ardından ortaya çıkan kaçak inşaat, Rus şirketi harekete geçirdi. Rosatom adına açıklama yapan Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik AŞ Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, ÇED’den olumlu karar çıkmadan herhangi bir inşaat yapmayacaklarının altını çizerken, şantiye alanına girip çıkan hafriyat kamyonlarının, arazideki taşocağında kullanıldığını ileri sürdü. Mersinli nükleer karşıtları ise taş ocağı ile santral arazisinin ayrı noktalarda bulunduğunu söylüyor.

‘Kaçak inşaat" haberine yalanlama

Mersin NKP ve TBB’nin 5 Ekim tarihinde Mersin’de yaptığı incelemelerde, henüz hakkındaki Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) süreci devam eden ve ekim ayı başındaki ÇED İnceleme Değerlendirme Toplantısı’nda gerekli çevresel ve toplumsal önlemleri alamadığı anlaşılan Akkuyu NGS’de inşaat çalışmalarının başladığı anlaşılmıştı. Mersin NKP ve TBB hukukçuları ziyaretlerinde, tellerle çevrelenmiş Mersin Akkuyu NGS alanına pek çok hafriyat kamyonunun girip çıktığını belgelenmiş, Mersinliler ve TBB mensupları alana sokulmamışlardı. Bu ziyaretin “Akkuya’da kaçak santral inşaatı” biçiminde haberlere konu olması, nükleer santral ihalesini kazanan Rosatom’u harekete geçirdi.

Kasumov, kaçak inşaat iddialarına Anadolu Ajansı üzerinden yanıt verdi. Ajansa yaptığı açıklamada ÇED olumlu kararını beklediklerini, inşaata ancak bu kararın çıkmasının ardından başlayacaklarını belirtti. Hafriyat kamyonlarının, iznini aldıkları bir taş ocağının işletilmesine ve alanda Elektrik Üretim AŞ’den kendilerine bırakılan binaların yenilenmesinde kullanıldığını söyleyen Kasumov, inşaat iddialarını yalanladı.

"Taşocağı iddiası gerçek dışı"

Mersinli çevre mühendisi Yılmaz Kilim ise Kasumov’un açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı görüşünde. Kasumov’un sözünü ettiği taş ocağının Akkuyu NGS alanı dışında olduğunu söyleyen Kilim, santrala yaptıkları ziyarette hafriyat kamyonlarının santral arazisine girip çıktığını, dolayısıyla faaliyetlerin taş ocağıyla alakalı olmadığını vurguladı. Kilim BirGün’e yaptığı açıklamada, “5 Ekim’deki ziyaretimizde tesadüfen Akkuyu NGS yönetimine suçüstü yapmış olduk. Santral‘in içine girip çıkan kamyonları, taş ocağı bahanesi ve binaların yenilenmesi gibi sebeplerle açıklamaya çalışıyorlar. Birincisi, taşocağı o alanda bulunmuyor. İkincisi, o kadar kamyonun taşıdığı tonlarca hafriyatın iki binadan çıkması mümkün değil. Daha önce de oradaki inşaat çalışmaları ve hatta patlatılan dinamitler hakkında suç duyurusunda bulunduk ancak sonuç alamadık. TBB’li hukukçularla birlikte bayramdan sonra savcılığa başvurup bölgede tespit yaptıracağız” ifadelerini kullandı.