Yalım Erez, Haznedar'daki Eski Fabrika Arazisine Albayraklar’la Konut Yapacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) eski başkanı, aynı zamanda Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Yalım Erez de konut işine giriyor. Haznedar Ateş Tuğlası Fabrikası'nın sahibi olan Yalım Erez, fabrikanın daha önce boşalttığı İstanbul Haznedar'daki arsayı konut yaparak değerlendirmeyi düşünüyor. Erez ailesinin sahip olduğu arsaya, ortaklaşa konut yapmak üzere teklifte bulunanlar arasında, AKP'ye yakınlığı ile bilinen Albayraklar Grubu da bulunuyor. Kulislerde iki grubun anlaştığı belirtiliyor.

40 bin metrekarelik arsa
1929 yılında Haznedar'da kurulan Türkiye'nin en büyük ateş tuğla üreticisi Haznedar Ateş Tuğla fabrikası, ortakların aldığı bir kararla 2001 yılında TEM Otoyolu’nun Çerkezköy gişeleri mevkiindeki yeni yerine taşındı. Hisseleri halka açık olan Haznedar Ateş Tuğla şirketi, taşınma işlemini İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na bildirirken, Haznedar'daki arsanın fabrikaya ait değil ortakların şahsi mali olduğunu ve nasıl değerlendirileceği kararının da yine ortaklar tarafından verileceğini belirtmişti. 15 Eylül 2001 tarihinde üretimin tamamıyla durduğu Haznedar'daki fabrika, o tarihten sonra sadece irtibat bürosu olarak faaliyet gösterdi.

Ancak emlak piyasalarının canlanması ve toplu konut üretmeye müsait olan arsaların özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde değerlenmesi nedeniyle, konut üreticileri Bahçelievler ilçesi sınırlarındaki eski Londra Asfaltı fabrikalar mevkiinde bulunan yaklaşık 40 bin metrekarelik bu arsayı da dikkate aldı. Haznedar Ateş Tuğla Genel Müdürü ve ortağı Zekai Erez, arsanın konut yapımında değerlendirilmesi için pek çok teklif geldiğini, teklif getirenlerden birinin de Albayraklar Grubu olduğunu doğruladı.

400 konut yapılması gündemde
Ancak Zekai Erez, sözkonusu teklifin henüz değerlendirilme aşamasında olduğunu açıkladı. Referans Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Erez, "Albayraklar dostumuzdur. Türkiye'de tanınmış bir inşaat firmasıdır. Kaldı ki daha önce ticari olarak da ilişkilerimiz oldu, kiracı olduğumuz bir binanın sahipleriydiler, ayrıca bizim için bir bina da inşa ettiler" dedi.

Yalım Erez de kendilerine gelen teklifi doğruladı, ancak detaylarını daha sonra açıklayacağını bildirdi. Kulislerde ise Albayraklar'ın 400 konut yapmak üzere Erez ailesiyle anlaştığı belirtiliyor.

Taşımacılık, gıda, basın ve inşaat gibi sektörlerde faaliyet gösteren Albayraklar Grubu'nun Başkanlığı'nı Nuri Albayrak yürütüyor. Trabzonspor başkanlığına da seçilen Nuri Albayrak, daha önce yaptığı açıklamalarda geçmişte 3 bin 500 konut üreten şirketin 5 yılda 10 bin konut üretmeyi planladıklarını söylemiş, önümüzdeki iki yılda gerçekleştireceği projeleri sıralarken de Haznedar'da 400 konut üretme planlarını anlatmıştı. Albayrak Yapı Grubu, geçtiğimiz aylarda Esenler'de 44 bin metrekare üzerine Kemer Park Evleri projesinin temelini attı. 2007 yılında bitirilecek olan Esenler Kemer Park'ta 664 konut bulunacak.

Halkalı'da 868 konutluk Güneş Park evlerini yapmakta olan şirketin İstanbul'daki gelecek projeleri arasında 400 konutluk Haznedar, 248 konutluk Pendik, 676 konutluk İkitelli ve bin 200 konutluk Davutpaşa bulunuyor. Şirket ayrıca İzmir Mavişehir'de de 75 bin metrekare üzerine Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile hasılat paylaşımına yönelik 600 konut yapmaya hazırlanıyor.

Politikayı bıraktı işine geri döndü
1944'te Van'da canlı hayvan ihracatçılığı yapan İhsan Erez'in ilk oğlu olan Yalım Erez, Haznedar Tuğla'yı, kardeşi Zekai Erez'le birlikte yönetiyor. İşadamı Yalım Erez, 1990-1995 yıllarında TOBB'un başkanlığını yaptı. Bu süre içinde Türkiye'yi bir baştan bir başa dolaştı. 1995'te DYP'den Muğla milletvekili oldu. 53-54-55'inci hükümetlerde sanayi bakanlığı yaptı. Siyasete geçince görevlerini oğlu Salih ve kardeşi Zekai Erez'e devretti. Siyaset sahnesinde Süleyman Demirel ve Tansu Çiller'e olan yakınlığı ile gündeme geldi. Anayol, Refahyol, Anasol hükümetlerinin hepsinde kurucu olarak görev aldı. DYP kökenli Erez, Aralık 1998'de hükümeti kurmakla görevlendirildi ama başbakanlığın kapısından döndü. Sonra da kendi nitelemesiyle politikaya kısa bir süre için ara verdi.