Kapadokya, Venedik Gibi OlacakTürkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’da, turistler Venedik’te olduğu gibi gondollarla gezebilecek. Kanal projesinin bu yıl başlatılacağı belirtildi. Nevşehir’in Ürgüp İlçesi Belediye Başkanı Bekir Ödemiş, bir milyonun üstünde turistin geldiği Ürgüp’ün dünya turizminde daha da önemli bir yer haline getirileceğini açıkladı. Ödemiş, bu amaçla bir dizi projeye başladıklarını söyledi.

Bekir Ödemiş, “Bir tek küçük ırmak geçiyor. Onu da iyi değerlendirelim dedik. Çok şık bir projeyle, büyük bir kanal projesi yaptık. Etrafta yürüyüş alanları, koşu yolları, kafeler piknik alanları ve içinde de turistlerin mehtap ışığında keman eşliğinde, ellerinde bölgemizin güzel şarapları gondollarla gezebilecek bir su alanı oluşturuyoruz” dedi.

2006 yılı içinde uluslararası bir kongre merkezinin hizmete gireceğini vurgulayan Ödemiş, merkezin sadece Ürgüp’te değil, tüm Kapadokya bölgesinde uluslararası kongre turizmini başlatacağını belirtti.

Ödemiş, UNESCO’nun desteğiyle tamamlanacak Kayakapı restorasyon çalışmalarının hayata geçirilmesiyle bölgenin yeni bir çehreye kavuşacağını söyledi.