Amerika artık Rüyalar Ülkesi DeğilEkonomik kriz ve yabancılara karşı yükselen tepkiler, göçmenleri Amerika rüyasından uyandırmaya başladı. Pew Araştırma Merkezi'nin yaptığı son çalışmaya göre, 5 yıl içinde ABD'ye gelen illegal göçmen sayısında son 20 yılın en düşük seviyesi gerçekleşti. 2000 ila 2005 yıllarında ortalama her yıl ABD'ye kaçak gelen göçmenlerin sayısını 850 bin olarak açıklayan şirket, ekonomik krizin yaşandığı 2007-2009 arasında bu sayının 300 binin altına düştüğünü kaydetti. 2007 yılında ülkede yaşayan kaçak göçmen sayısını 12 milyon olarak duyuran Pew, 2009'da bu rakamın 11 milyon 100 bine düştüğünü yazdı.

Araştırma merkezi Pew'in geçen hafta açıklanan rapor, Amerika'ya en fazla illegal göçmenin yüzde 60'la Meksika'dan geldiğini ortaya koydu. Rapora göre ülkeye kaçak girenlerin yüzde 20'si Latin Amerika ülkelerinden. Asya yüzde 11, Afrika, Avrupa ve Kanada'dan göçenlerin toplamı ise sadece yüzde 8. Ekonomik krizin yanı sıra ülkedeki yabancılara karşı artan hoşgörüsüzlük, kaçak göçmen sayısının düşmesinde etkili oldu. Ulusal bir gündem haline gelen Arizona'daki kaçaklara karşı uygulanmak istenilen yasa ile polise şüphelendiği kimselere kimlik sorma ve illegal olanları sınır dışı etme yetkisi de geçişleri önledi.

Ülke genelindeki kaçak göçmenlerin sayısındaki azalmayı eyalet verileriyle açıklayan rapor, Florida, Nevada ile Virginia'yı örnek verdi. Florida'da 2008 yılında 675 bin olan kaçak göçmen nüfusunun 2009'da 375 binin altına düştüğü belirtildi. Nevada'da da 180 bin olan kaçak göçmen sayısının bir yılın ardından 50 bine kadar indiği ifade edildi. Virginia'da ise illegal göçmen rakamının 240 binden 65 bine gerilediği kaydedildi.

Kaçak göçmen sayısındaki düşüşün en önemli nedeninin ekonomik kriz ve beraberinde getirdiği işsizlik olduğunu vurgulayan Princeton Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyolog Douglas Massey, bu insanların Amerikan vatandaşlarına oranla daha fazla işsiz kaldıklarına işaret etti. Kaçak göçmenlerdeki işsizlik oranının yüzde 10,4'e çıktığına dikkat çeken Massey, bu rakamın Amerikan vatandaşlarındaki oranının yüzde 9,5 olduğunu kaydetti.

Pew raporunda dikkat çeken bir başka ayrıntı da Amerika'da yaşayan yasal göçmenlerin anavatanlarını son yıllarda daha az ziyaret ettiği. Rapor, ABD'deki yasal göçmenlerin ülkelerine daha az gidip gelmelerini, sınır girişlerinde yaşadıkları sıkıntıya ve pahalılığa bağladı.