Anemurium Antik Kenti'nde Kazı ve Restorasyon SürüyorRoma döneminde önemli bir liman şehri olarak hizmet verip, Bizans dönemine kadar varlığını sürdüren antik kentteki çalışmalar, Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tekocak başkanlığında gerçekleştiriliyor.

Kazı ve restorasyon çalışmaları, arkeolog, sanat tarihçisi, restoratör, biyolog, mimar, jeolog ve çeşitli üniversitelerden öğrencilerin de aralarında olduğu 30 kişilik ekip tarafından yürütülüyor.

Anemurium Antik Kenti'ndeki faaliyetler, hamam, kilise, "odeon yapısı", atölye ve konut alanları çevresinde sürüyor.

Vali Ali Hamza Pehlivan, beraberindeki diğer ilgililerle antik kentte incelemelerde bulundu.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Prof. Dr. Tekocak'tan çalışmalar hakkında bilgi alan Pehlivan, restorasyonunda sona gelinen alanları gezdi.

Sosyal donatı alanları oluşturulacak
Pehlivan, gazetecilere, antik kentin yaklaşık 2 bin yıllık geçmişe sahip olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerindeki kazı ve restorasyon çalışmalarının sürdüğünü belirten Pehlivan, "Valilik olarak çalışmaları yakından takip ediyoruz. Buranın bir ören yeri olarak çok daha fazla ziyaretini sağlamak ve kurumsal kimlik oluşturmak adına giriş kısmında bir kabul noktası yapıyoruz. Bilet gişesi, hediyelik alışverişin yapılabileceği alan ve sosyal donatıların olduğu bir yapıyı buraya kazandıracağız." dedi.

Pehlivan, antik kentin deniz kenarına da tarihi alana zarar vermeyecek şekilde bir yapı oluşturacaklarını dile getirdi.

Antik kentteki tiyatroda (odeon yapısı) çalışmaların tamamlandığını ifade eden Pehlivan, "Burada geçmişte müzikal faaliyetler de yapılmış. Hamamların restorasyonuna yönelik çalışmalar devam ediyor. Türk mimarisini yansıtan evin de restorasyonu tamamlandı. Bu kadar önemli ve eserlerinin halen ayakta olduğu bir antik kentte daha çok tanıtım ve insanların ziyaretini sağlamak için çalışmalarımız giderek artacak." diye konuştu.