ANKAMER Çalışmaya BaşladıAnkara Üniversitesi, adını da altığı başkentin sorunlarını araştırmaya ve bazı önerileri uygulamaya yönelik Ankara Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni (ANKAMER) kurdu. Merkezin Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ayşegül Güvenç, Ankara’nın her şeyiyle ilgilendiklerini belirterek, Ayaş için düzenlenen çalıştaydan sonra benzer toplantılar için diğer ilçelerden de istek geldiğini dile getirdi.

Merkezin yönetmeliği 8 Haziran 2009 günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre merkezin faaliyet alanı şöyle sıralanıyor:

“Ankara hakkında günümüze kadar bilinenleri disiplinlerarası çalışmalarla doğru ve güvenilir bir şekilde ortaya koymak, bunun için ilgili kuruluşlarla işbirliği yapmak. Ankara konusunda belgeleri ve kaynakları araştırma, incelemek ve yayınlamak. Çalışma alanı çerçvesinde bulunan araştırma, rapor, yayın, belge, film, fotoğraf ve benzerlerinden oluşan bir kitaplık, koleksiyon ve arşiv oluşturmak. Ankara konusunda araştırma yapmak isteyenlere destek sağlamak. Ankara ile ilgili çalışma yapan kurumlar ve kuruluşlar arasında iletişim ve işbirliği sağlamak, danışmanlık yapmak ve yapılan araştırmaların sonuçlarına dayalı önerilerde bulunmak.”

Merkezin çalışmaları konusunda bilgi veren Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Güvenç, Ankara ile ilgili her şeyin kendilerini ilgilendirdiğini dile getirdi. İlk konferansı geçen yıl Ankara’nın florası konusunda düzenlediklerini anlatan Güvenç, “Burada Ankara’nın bitki zenginliği tartışıldı. Bu bitki zenginliğini tehdit eden faktörlerden bahsedildi. Ankara’dan ismini alan bitkiler var bunlar gündeme getirildi. Yalnızca Ankara’da yaşayan bitkiler var, bunları tehdit eden faktörler konuşuldu. Burada tehdit unsuları yapılaşma, yol yapımı, çöp dökme gibi uygulamaların tehdit etkeni olduğu söyledi. Dışarıdan bitki getirmenin doğal floraya zararları vurgulandı” diye konuştu.

Daha sonra Prof. Dr. Özer Ergenç’in “Ankara üzerine düşünmek” konulu bir sunum yaptığını, sunumda “Ankara’nın neden başkent olarak seçildiği” konusunun işlendiğini belirten Güvenç, “Ayrıca Ankara’yı konu alan pul ve kartpostal sergileri yapıldı. Ahmet Akan, 1881’den 1938’e kadar olan süreçteki pulları ve kartpostalları sergiledi. 1881 yılı ilk defa postanın Ankara’da kurulduğu yıl olarak geçiyor. Pullar içinde St. Clamens Kilisesi var, Bizanslardan kalma, artık böyle bir yapı yok biliyorsunuz...” değerlendirmesini yaptı.

Merkezin, Ankara’nın depremselliği konusunu işleyen bir konferans düzenlediğini, Elçin Kasapoğlu’nun etkinlikte başkentteki risklerle ilgili bilgi verdiğini anlatan Güvenç, “Prof. Dr. Can Hamamcı, Devrimin Başkenti: Ankara diye bir konuşma yaptı. En son etkinliğimiz ise yaşadığımız çevre konusunu içeriyordu” bilgilerini verdi.

Ayaş çalıştayı

Merkezin Ayaş konulu bir çalıştay düzenlediğini, ilçenin geçmişi, mevcut durumu ve geleceğiyle ilgili önemli tartışmaların çalıştayda gündeme geldiğini anlatan Güvenç, tüm Ankara’yı etkileyebilecek önemli projelerin gündeme geldiğini dile getirdi. Ayaş’ı kapsayan turizm projesi önerisinden Ayaş Kaymakamı Sait Özkılınç’ın etkilendiğini ve konuyu Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’le götürmek istediğini anlatan Güvenç, bu ilçe için yapılan sunumların bir kitap olarak da yayımlanmak istendiğini dile getirdi.

Kent müzesi

Merkezin hedefleri arasında kent müzesi kurulması olduğunu anımsatan Güvenç, bu amaçla bazı girişimlerin olduğunu ancak sonuç alınamadığını dile getirdi. Güvenç, “İlk önce Ulus’taki Akşam Sanat Lisesi önerildi olmadı, Gar’dan bir bina önerilidi o da olmadı” diye konuştu. Ankara Kulübü’nün Yenimahalle ilçesinde inşaatı süren binasında ANKAMER için bir yer tahsis edileceğini belirten Güvenç, çalışmaların burada sürdürüleceğini kaydetti.

Güvenç, Ayaş’ta düzenlenen çalıştayın ardından birçok yerden benzer toplantıların düzenlenmesi için istek aldıklarını anlattı. Güvenç, Nallıhan, Kızılcahamam, Beypazarı, Çamlıdere ve Çayırhan’dan gelen bu yöndeki talepleri yerine getirmek istediklerini de kaydetti.