Antarktika’da Şimdiye Kadarki En Yüksek Sıcaklık ÖlçüldüArjantin’in Antarktika’daki topraklarında yer alan Esperanza Meteoroloji İstasyonu’nda 1953 yılından beri yapılan ölçümlerdeki şimdiye kadarki en yüksek sıcaklık değeri kayda geçirildi.

Yeşil Ekonomi’de yer alan habere göre; Arjantin Ulusal Meteoroloji İdaresi tarafından yapılan açıklamada istasyonda 6 Şubat 2020 tarihinde yapılan ölçümlerde 18,3°C değerinin kaydedildiği açıklandı.

Reklam Goruntulenme Bolumu

İdare tarafından paylaşılan Twitter mesajında istasyonda şimdiye kadar ölçülen en yüksek sıcaklığın 24 Mart 2015 tarihinde 17,5 °C olarak kaydedildiği bildirildi.

Konu hakkında Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından da bir açıklama yayınlandı. Açıklamada kayıtların geçerli görünmekle birlikte resmî değerlendirmenin idareden tüm verilerin alınıp incelendikten sonra yapılabileceği bildirildi.

Bununla birlikte açıklamada bu durumun muhtemelen bir dağ veya eğimli alandan gelen ve hava sıcaklığının kısa vadeli olarak hızlı şekilde yükselmesine neden olan fön rüzgarı etkisi ile olabileceğine de vurgu yapıldı.