Araplar Su Kaynaklarını 50 Yıl İçinde TüketecekAvrupa’daki su tüketiminin yaklaşık 2.5 katını tüketen Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) kaynaklar alarm veriyor. Çöle kayak pisti yapan BAE’de önlem alınmazsa su kaynakları bitecek.

Çöl ortasında dev havuzlar ve kayak pistleri inşa eden Birleşik Arap Emirlikleri’nde su tükeniyor. Çevreciler, ülkedeki su tüketiminin bir an önce azaltılması gerektiğini aksi takdirde 50 yıl içinde Arapların yeraltı su kaynaklarını tüketeceklerini söylüyor. Bölgede kullanılan suyun yüzde 60’ı yeraltından çıkarılan sulardan sağlanıyor ve Birleşik Arap Emirlikleri bu suların tuzdan arındırma işlemleri için günde 18 milyon dolarlık harcama yapıyor.

Ancak tuzdan arındırma yöntemi için gaz ve petrol kaynaklarının kullanılması ise ikinci bir problem yaratıyor. Zira arındırma işleminde petrol kullanılması, önümüzdeki yıllarda su kaynakları iyice azalacak olan Arap ülkelerinin petrol ihracatının azalacağı anlamına geliyor. Ekonomist Eckert Woertz’e göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapılanlar tam bir çılgınlık ve Araplar resmen paralarını çöpe atıyor. Başkent Abu Dabi’deki günlük kişi başı su tüketimi 550 litre. Avrupa’da ise sıradan bir insan günde 180-200 litre su harcıyor.