ARCHIPRIX-Türkiye 2016 Başvurularında Son GünlerTürkiye’deki mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak özendirici ve yapıcı bir rekabet ortamı yaratan, genç mimarları ve mimar adaylarını mesleki ortam içinde bir araya getirerek mimarlık üzerine düşünmeye ve tartışmaya yönlendiren ARCHIPRIX-Türkiye Yarışması'nda bugüne kadar yaklaşık 40 üniversiteden 1700'e yakın öğrenci diploma projelerini sergiledi ve bir araya geldi.

Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortaklığıyla düzenlenen; Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli tarafından başlatılan ARCHIPRIX-Türkiye Yarışması bu yıl 21. kez gerçekleştiriliyor. 

Panoların baskısı ARCHIPRIX-Türkiye'ye ait...

2015–2016 akademik yılı, Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme projelerinin katılabildiği yarışmanın son başvuru tarihi 28 Ekim 2016 olarak belirlendi. Başvuru formları, okulların Mimarlık Bölüm Başkanlıklarından veya www.archiprixturkiye.org adresinden temin edilebilecek. Katılan projelerin dijital olarak iletileceği yarışmada panoların baskısı ARCHIPRIX-Türkiye tarafından yapılacak, posta ve baskı ücreti ödenmeyecek, panolar aynı malzeme ve eş kalite ile sunulacak.

Genç mimarların mesleğe katkılarını ve farklı disiplinlerin mimarlık pratiğinin gelişimindeki etkisini vurgulamak üzere oluşan 2016 yılı jürisinde, mimarlık ortamının farklı alanlarına katkılarıyla tanınan mimarlar Ahmet Alataş (Alataş Mimarlık), Alexis Şanal (SANALarc), Mehpare Evrenol (Evrenol Architects), Onat Öktem (ONZ Mimarlık) ve Christos Papoulias yer alacak. Yedek jüride geçen yılın birincilik ödülünü alan Anas M. Mahli bulunuyor.

ARCHIPRIX–TR 2016’nın bir araya getireceği genç mimarlar, bu yıl ödüllerini, Aralık ayında İstanbul’da düzenlenecek ödül töreninde alacaklar. Yarışmanın sonunda, katılan tüm projeler kitap haline getirilecek ve ödül alan projeler Mimarlık, Tasarım, Kültür, Sanat Dergisi YAPI Dergisi’nde yayımlanacak.

Archiprix–TR 2016 Ödülleri:
1. Ödül: 5.000 TL
2. Ödül: 3.500 TL
3. Ödül: 2.500 TL
Özel Ödül: 2.000 TL
Mansiyon (3 adet eşdeğer): 2.000 TL (Her Biri)

2015–2016 akademik yılı, Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme projeleri ile başvurulan yarışmanın detaylarına www.archiprixturkiye.org adresinden ulaşabilecek ve sorular info@archiprixturkiye.org adresine gönderilebilecek.

Reklam Goruntulenme Bolumu