‘Tünellere Eleştireler İdeolojik’

Başbakan Erdoğan, İstanbul’da 20 kavşağın açılışını, 20 kavşağın da temel atma törenine katıldı. “Yol medeniyettir. Medeni olmak yoldan geçiyor” diyen Erdoğan, hükümetlerinin karayollarına yaptığı yatırımların süreceğini söyledi. İstanbul’a yapılacak tünellerin ulaşım sorununun çözümüne ciddi katkılar sağlayacağını vurgulayan Erdoğan, projeleri eleştiren mühendisler ve mimarlara tepki gösterdi.

Erdoğan, projeleri eleştirenleri “ideolojik yaklaşım içinde olmakla” suçladı. Başbakan Erdoğan, törende, temeli atılan kavşakların mütehittleriyle çalışmaların kısa sürede bitirilmesi için pazarlık da yaptı. Bu açılış ve temel atmalara teknolojinin sunduğu imkanlarla yetişmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve tüm ekibine teşekkür etti.

Bunları fevkalade önemsediğini dile getiren Erdoğan, “Çünkü bu, bir heyecanın, hizmet aşkının, atılımcı bir ruhun en açık, en belirgin göstergesidir” diye konuştu. İstanbul’un bunlara çok ama çok şiddetle ihtiyacı olduğunu herkesin bildiğini anlatan Erdoğan, İstanbul’un bugün en önemli sorununun ulaşım olduğuna dikkat çekti.

“Araba almayın diyerek çözemezsiniz”
İstanbul’da ekonomik gücü artan insanların otomobil aldığını ileri süren Başbakan Erdoğan, “Bizim de altyapıya yönelik adımlarımızı atmamız ve problemleri çözmemiz gerekiyor. ‘Araba almayın’ diyerek bunu çözemezsiniz. ‘Toplu taşıma araçlarına sizleri yönlendireceğiz’ diyerek de çözemezsiniz. Çağdaşlık, ‘Ben kendi arabamı alacağım. Ailemle beraber istediğim yere, istediğim zaman rahatlıkla gidebilmeliyim’ deme hakkını
getiriyor” diye konuştu.

“Bahane üretme lüksümüz yoktur”
Yöneticilerin görevinin ülke genelinde ulaşım altyapısını gerek otomobiller bazında, gerekse toplu taşıma bazında en ideal şekilde çözmek olduğunu belirten Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim bu konuda bahane üretme lüksümüz yoktur, görevimiz vardır” dedi.

“İstanbul’un, bizim bıraktığımız yerden tekrar yola koyulduğunu görmek şahsen benim için ayrı bir mutluluk” diyen Erdoğan, İstanbul’un, trafik sorununda da atılacak bu adımlarla rahatlayarak en yüksek standartlara kavuşacağını söyledi.