Asar Kayası HES Tehdidi AltındaOrdu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ve yönetim kurulu üyesi Coşkun Özbucak, Ordu Saraycık Mahallesi’nde Asar Kayası olarak adlandırılan alanda incelemelerde bulundu.

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre; incelemelerin ardından bir açıklama yapan Gönül, “Arkeolog arkadaşımızla birlikte inceleme yaptık. Burada HES projesi var. İki kez mahkeme kararı ile durduruldu. Yeniden ÇED süreci başlatıldı. HES buraya zarar verecek. Ayrıca taşocağı var. Kurul Kalesi’nin altındaki gibi buranın da taşocağı nedeniyle zarar görme tehlikesi bulunuyor. Bu nedenle incelemeler tamamlanmalı ve Asar Kayaları bir an önce arkeolojik sit alanı ilan edilmelidir.” dedi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

ORÇEV yöneticilerinin görüştüğü Saraycık Mahalle Muhtarı Nazım Kurnaz da bölgede arkeolojik inceleme yapılması için başvurduğunu açıkladı.

Kurnaz, “Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne arkeolojik inceleme yapılması için dilekçe verdim. Dilekçem Samsun’a gönderildi. Takip ediyorum. Buradaki tarihi miras gün yüzüne çıkarılmalı, turizme kazandırılmalı.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.