ASAŞ Sanat Heykel Yarışması 2024 SonuçlandıTürkiye’nin lider sanayi kuruluşlarından ASAŞ’ın kurduğu ASAŞSANAT’ın geleneksel Alüminyum Heykel Yarışması’nın bu yılki kazananları belirlendi. Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan, Prof. Dr. Meriç Hızal, ASAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Safa Bayar Yavuz, ASAŞ Pazarlama ve Kurumsal İletişim Grup Müdürü Demet İncirci, oyuncu ve heykeltıraş Arzum Onan, heykel sanatçısı Seçkin Pirim, Mimar Nevzat Sayın ve ASAŞSANAT Yöneticisi Heykeltıraş Mert Ege Köse yer aldığı jürinin seçimiyle yarışmanın birinciliğine genç heykeltıraş Aylin Taslak layık görüldü. Yarışmanın ikincisi Ceylan Dökmen, üçüncüsü Ozan Dursun oldu.

Şerif Aslan, Özgür Mehmet Sakallı ve Murat Bayındır ise mansiyon ile ödüllendirildi.

Yarışmanın birincisi 5000 dolar, ikincisi 3000 dolar, üçüncüsü 2000 dolar, mansiyon alan eserlere 1000 dolar ile ödül verildi.

Sanatçıların eserlerinin 1/5 ölçekli maketleri ile katılım sağladığı yarışmada ödül alan eserlerin 1/1 ölçekteki orijinal boyutlarının üretimi ASAŞSANAT Atölyesi tarafından gerçekleştirilerek, ardından eserler ASAŞSANAT bünyesinde sergilenecek. 

 

*

ASAŞSANAT Hakkında 

2015 yılında ASAŞ bünyesinde kurulan ASAŞSANAT, sanatçıları, akademisyenleri, öğrencileri bir araya getirerek karşılıklı sinerjiyle öğrenme, tasarlama ve üretim süreçlerini desteklemek amacıyla kuruldu. ASAŞSANAT ile ASAŞ’ın üretim tesislerinin olanakları, döküm atölyesi ve sanat atölyesi sanatın ve tasarımın çeşitli alanlarında eğitim alan, eğitmenlik yapan ve eser/ürün üreten kişilere açılıyor. Ayrıca üniversitelerle ortak yürütülen programlar çerçevesinde öğrencilere ve akademisyenlere destek sağlanırken, profesyonel sanatçı ve tasarımcılara eserlerini üretebilmeleri için profesyonel atölye hizmeti ve artizan desteği veriliyor. 

ASAŞ Hakkında 

1990 yılında kurulan ASAŞ, bugün Akyazı, Sakarya bölgesinde yer alan son teknoloji ile donatılmış 5 üretim tesisi ve 3.062 çalışanıyla Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşları arasında yer alıyor. Sektörün bakanlık onaylı ilk Ar-Ge merkezine de sahip olan ASAŞ, üretim alanındaki tecrübesini tasarım ve Ür-Ge çalışmalarıyla sürekli geliştirerek sektöre birçok sektör için yenilikçi ürünler sunuyor. ASAŞ, alüminyum profil, kompozit panel, alüminyum yassı mamul, PVC kapı ve pencere sistemleri, alüminyum bayrak ve aydınlatma direkleri, alüminyum kapı, pencere ve giydirme cephe sistemleri, panjur sistemleri, garaj kapıları ve motor kontrol sistemleri alanında zengin bir ürün yelpazesine sahip. Bugün 90’dan fazla ülkeye ihracat yapan ve kuruluşundan bu yana istikrarlı büyümesini sürdüren ASAŞ, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2021 sıralamasında 54’üncü sırada yer alıyor.