Asfalt Yerine 'Güneş Enerjili' Yollar GeliyorSabah'ın haberine göre, Güneş enerjili yollar, 20'nci yüzyıla damgasını vuracak bir buluş olarak Kaliforniya'da karşımıza çıkıyor. Amerikalı bir çiftin buluşu olan yollar asfalt yolların yerine geçerek olumlu birçok ekolojik sonuca zemin hazırlıyor.

100 ton taşıyabiliyorlar

"Solar Roadways" olarak adlandırılan proje, Kaliforniyalı Julie ve Scott Brusaw çifti tarafından gerçekleştirildi. Buluştaki yenilikçi fikir günlük hayatta araç kullanımında devrim yapıyor. Projede otoyollarındaki asfaltlar yerine güneş enerjisi panelleri yerleşiyor ve yollar yüzde 100 otonom hâle geliyor. Temiz enerjiyle çalışan yol projesi kısaca yola ve araç trafiğine olan bakışımızı kökten değiştireceğe benziyor. Mühendis çift, 10 seneden beri bu proje üzerine çalışıyor. Güneş enerjili yolun tıpkı asfaltlar gibi 100 ton ağırlığındaki araç yükünü taşıyabilecek nitelikte olması da günlük hayatta kullanılma ihtimalin artırıyor. Araçların petrol atıklarıyla bulanmış yoldan akan suların gerçek bir çevre felaketine yol açtığını belirten Brusaw çifti, atık sulara bir çare bulmayı amaçlayarak projede araçların neden olduğu ekolojik sorunlara öncelik verdiklerinin de altını çiziyor. Zira Solar Roadway ile kaplanan yollar üzerinden akan atıklarla dolu sular arıtma merkezine otomatik olarak gönderilerek doğaya karışması önleniyor.

Can kayıpları azalacak

Fotovoltaik (ışığı olduğu gibi elektrik enerjisine dönüştürebilen bir teknoloji) hücreler içeren altıgen şeklindeki güneş panelleriyle kaplı yollar, en yoğun kar yağışında bile buz tutmuyor. Güneş enerjisiyle çalışan akıllı ışıklandırma sayesinde yollardaki trafik işaretleri daha belirgin bir hâl alıyor ve trafik kazası riski düşüyor. Yolda beliren "yavaş git" ve "dikkat" gibi gerçek zamanlı uyarılarla karşılaşan sürücülerin hata yapma oranı da azaltılmış oluyor. Scott Bushaw, "Akıllı yollar kazaları önlüyor ve sizi bir tehlike karşısında uyarıyor" diyerek projenin can kayıplarını da azaltacağını vurguluyor.

Mimariye canlılık

Güneş panelli yollarda çok farklı şekillerde yazılar ve grafikler de oluşturulabiliyor. Böylelikle güneş enerjili yollar sadece otoyollarda değil şehir mimarisinin farklı alanlarında da kullanılabiliyor. Kaldırım, bisiklet yolu ve parklarda kullanılan güneş panelliyle çalışan akıllı ışıklandırmalar sayesinde şehir dokusuna mimari anlamda görsel zenginlik de katılabiliyor

Proje, finansman sıkıntısı çekiyor

ABD Ulaştırma Bakanlığı'ndan 850 bin dolar hibe alan Solar Roadway projesi, hâlâ finansman sıkıntısı çekiyor. Çift finansman sıkıntısı nedeniyle projenin prototipini kendi araç park yerlerine uygulamış. Bu nedenle birbirinden ilginç projeye finansman ve bağış bulmak için çalışan internet platformu Indiegogo üzerinden, proje için 21 Nisan tarihinde başlayan bağış kampanyası 20 Haziran tarihine kadar sürecek. Mühendis çift, daha önce projelerine başka mühendislerin de katkısını alabilmek için 1 milyon dolara ihtiyacı olduğunu duyurmuştu. Sitede 1 milyon 792 bin 897 dolar para toplanarak bağış hedefinin aşıldığı, ancak yine de bağış toplanmaya devam edileceği bildirildi.

Cevap bekleyen sorular...

Solar Roadway'in ekolojiye ve ekonomiye olan olumlu katkısına, proje için yapılan web sitesindeki tanıtım belgeselinde ve medyada geniş yer veriliyor. Ancak herkes aynı şekilde düşünmüyor. Harvard Üniversitesi Fizik Bölümü mezunu Teknoloji Editörü Aaron Saenz, projenin olumlu bir fikirden esinlendiğini ancak uygulama aşamasının düşünüldüğünden çok daha maliyetli olabileceğini söylüyor. Saenz projenin tüm ABD'ye uygulanması hâlinde 56 trilyon dolar bir maliyete ihtiyaç duyulabileceğini belirtiyor. Projenin yönetimsel konuda boşlukları olduğunu söyleyen Saenz, ayrıca cam bir yüzeyde araba kullanmanın başka sorunlara neden olup olmayacağına dair sorulması gereken ve cevaplanmayan çok önemli sorular olduğunu da vurguluyor. Güneş enerjisinin değerinin giderek anlaşıldığı ve projelerin arttığı günümüzde, yarının yollarının güneş enerjisiyle çalışarak ekolojik yaşama katkıda bulunabileceği vurgulanıyor.