Asya Ülkelerinin Hızları KesiliyorABD'de bu hafta açıklanacak olan ve uzmanların yavaşlama beklediği ekonomik büyüme verileri öncesinde Asya'dan gelen haberler, küresel kriz sonrasında büyümenin motoru olan bu bölgede de büyümenin hız kestiğini gösteriyor.

Asya'nın dev ekonomilerinden Japonya'da ihracat artışı oranı geçen ay yüzde 27,7'ye geriledi. İlk çeyrekte yüzde 43,3 büyüyen ihracat, ikinci çeyrekte yüzde 33,2 artmış, mayıs ayındaki artış oranı ise yüzde 32,1 olmuştu. Ekonomistler hükümetlerin teşvik harcamalarına son vermeye başlaması, kontrollü harcama ve borçlanmaya dönmesi nedeniyle gelecek aylarda Japonya'nın ihracatının daha da yavaşlamasını bekliyor.
 
G. Kore yavaşladı

Asya'nın dördüncü büyük ekonomisi olan Güney Kore'de de ilk çeyrekte yüzde 2,1 büyüyen gayri safi yurtiçi hasıla ikinci çeyrekte bir önceki üç aylık döneme oranla yüzde 1,5 büyüdü. İkinci çeyrekte imalat, ihracat ve sermaye harcamaları önceki çeyreğe göre artarken, inşaat sektörü, hizmetler sektörü ve hükümet harcamaları daraldı. Küresel krizden güçlü toparlanmayla çıkan Güney Kore, rekor seviyedeki düşük faizler, hükümetin teşvik harcamaları ve ihracatın artması nedeniyle altı çeyrektir büyüyor. Güney Kore Merkez Bankası 2010 yılı için ekonomik büyüme tahminini bu ay yüzde 5,9'a yükseltmişti. Asya'dan gelen bir diğer haber de Çin bankalarındaki batık kredi oranının artabileceğine işaret ediyor. Bloomberg'e göre Çin bankalarının yerel hükümetlere altyapı geliştirme çalışmaları için verdiği 1.1 trilyon dolarlık kredinin yüzde 23'ü geri dönmeyebilir. Öte yandan uzmanlar bu durumun Çin bankacılık sektöründe alarm zillerinin çaldıracak kadar önemli bir sorun olmadığına inanıyor. İlk çeyrekte yüzde 11,9 büyüme kaydeden Çin ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 10,3 büyümüştü.

Küresel kriz döneminde gelişmiş ülkelerin ekonomileri resesyona girerken, Asya ekonomileri krizden çıkışa öncelik etmişlerdi. Ancak Asya ülkelerinden ithal ürün alan gelişmiş ekonomilerin önemli bir bölümünün bütçe açıklarını azaltmak amacıyla harcamalarını azaltmaları, ekonomileri ihracata dayalı olan Asya ülkelerini de etkiliyor.