Ata Mirası ‘Çubuk Barajı’ Otlak Oldu!Hürriyet'ten Oğuz Demir'in haberine göre, Mustafa Kemal Atatürk’ün, Başkent’in su ihtiyacını karşılaması için 1936’da açtığı Çubuk Barajı, 77 yıl sonra otlak haline geldi. Çubuk Barajı’ndan, 1994 yılı itibariyle su alımının durdurulduğunu belirten Çatak, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ yetkililerinin açıklamalarında; ‘Çubuk 1 Barajının atıl durumdan çıkarılacağı, Ankaralıların şehir stresinden kaçıp, nefes alabileceği, dinlenebileceği, eğlenebileceği yeni bir rekreasyon alanı haline getirileceği’ belirtilmişti. Sayın Melih Gökçek, 2004 seçim bildirgesinde barajın rekreasyon alanı olmasıyla ilgili vaadi bulunmaktadır. Bu vaatten 5 yıl sonra, Başkan Gökçek’in bu kez, 2009 seçim bildirgesinde barajda rekreasyon ile ilgili projenin uygulanmaya geçildiği belirtiliyordu. Bu bildirgenin yayınlanmasından üzerinden 4,5 yıl geçti. Görülüyor ki, Sayın Başkan’ın 10 yıl önce vaat ettiği Çubuk Barajı Rehabilitasyonu ve Rekreasyon alanı projesi henüz gerçekleşmedi.” Çatak, görüşlerinin ardından şu soruyu yöneltti:

Projeden vaz mı geçildi?

Ankara’nın bu önemli alanı, metruk ve adeta mezbelelik halindedir. Görenlerin eski durumu ile karşılaştırarak derin üzüntü duydukları bir konumdadır. Çubuk Barajı Rehabilasyon ve Rekreasyon alanı ve dev pelüş hayvanlar parkı projesinin yaşama geçirilmesinden vazgeçilmiş midir? Proje uygulanacaksa, ne zaman gerçekleştirmesi düşünülmektedir?

3 Kasım 1936’da Atatürk’ün de katıldığı bir törenle hizmete açılan ve Başkent’in içme suyu ihtiyacının karşılanması için yapılan baraj, taşkınları kontrol etmek amacıyla da kullanıldı. Büyükşehir Belediyesi, kanalizasyon suları ile kirlendiği sebebiyle 1994 yılından itibaren barajdan su alınmasını durdurmuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek 2008’de basına yaptığı açıklamalarda Çubuk-1 Barajı’nın rekreasyon alanı olarak yeniden düzenlenerek, dev bir park haline getirileceğini belirtmişti.