Atatürk'ün Büyükada'daki Beyaz Köşk'ü Satışı ÇıkarıldıBüyükada'nın eşsiz köşklerinden ve en özel yapılarından biri olan Beyaz Köşk, satışa çıkarıldı. Mustafa Kemal Atatürk'ün Büyükada'ya her gittiğinde mutlaka Türk kahvesini yudumladığı köşkün değeri 16 milyon lira olarak açıklandı.

Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre, bin 300 metrekare arsa üzerindeki 4 katlı köşk satışa çıkarıldığı günden beri birçok kişinin ilgisini çekmiş durumda. Kullanım alanı 690 metrekare olan köşkün 1800'lü yıllarda inşa edildiği biliniyor.

4. sahibinden satışa çıkan köşkün iç dekorasyon ve ahşap işçiliğinin de Macaristan-Romanya'dan getirilen özel malzemelerle yapıldığı biliniyor. O dönemdeki en iyi mimarların bu özel köşkte çalıştığı da iddiaların arasında.

Köşkün restorasyonu için de mimarların Osmanlıca hazırladığı dosyaların olduğu ifade edildi. Bu dosyalar da yeni sahibine teslim edilecek. Yurt dışından Türkiye'ye gelen çok önemli misafirlerin de geçmişte kaldığı bu çok özel köşk için 16 milyon lira isteniyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu