ATM Kiraları Lüks Dükkanlarla YarışıyorBankacılık sektörü dijital tüm kanallarda olduğu gibi ATM’lerde de verdikleri hizmetlerde yoğun rekabetten geri durmuyorlar. Şubelerde görülen işlemlerin çoğu günümüzde ATM’ler üzerinden yapılıyor. Gelişmeler bu yönde olunca, bankaların ATM’lere ödediği kira bedelleri neredeyse lüks dükkân rakamlarına ulaştı.

Tabii bankaların belediye veya şahıslara ödediği ATM kira bedelleri, dönüp dolaşıp maliyet artışı olarak hizmet alanlara, yani vatandaşlara hizmet ve ürün bedeli olara yansıtılıyor.

İnsansız hizmet aracı olarak da tanımlanan ATM’lerin başta belediyeler olmak üzere mülkiyet sahipleri fahiş kira bedelleri talep ediyor.

Aylık 20 bin TL
Bankaların ATM rekabeti lüks dükkân kiraları ile yarışıyor. Bankaların kendi aralarındaki en büyük rekabet, köşe başlarındaki ATM makinalarıyla ölçülüyor. Ancak bu rekabet bankalara oldukça pahalıya mal oluyor.

İstanbul’da en ucuz ATM kirası aylık 8 bin liradan başlarken, bu rakam metro istasyonlarında 20 bin liraya, insan trafiğinin yoğun olduğu havalimanı, otogar ve belirli turistik caddelerde 100 bin lirayı buluyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Şahıs fazla istiyor
Milliyet'ten Kadife Şahin'in haberine göre; en son İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 16 metro istasyonundaki para çekme büfesi (ATM) ihalesinde yıllık 240 bin lira civarında gerçekleşti. Bu aylık 20 bin lira ile normal bir cadde üzerindeki 100 metre kare işyeri kirasına karşılık geliyor. Bir ATM’nin kapladığı toplam alan yaklaşık 3 metrekare.

İstanbul’da belediyenin açtığı ihalede 9 metrekarelik ATM için yılık muhammen bedel 442.031 TL olarak ilan edildi. Bu bedel aylık 36 bin TL’yi ifade ediyor. İlan edilen 162 bin TL muhammen bedel için aylık 13 bin TL ödenecek.

1 metrekareyi geçmeyen bu makinelerin bulunduğu alan bankalar arası rekabetin etkisiyle sektörde özellikle şahıslara ait yerlerde bulunan ATM’lerde kiraların yıllık 500 bin liraya ulaşmasına neden oluyor. Belediyelerin açtığı metro duraklarındaki ATM alanı rayiç bedelleri yıllık ise 250 bin liradan başlıyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...