Aydın Doğan Ödülü Sahiplerini BulduAydın Doğan Vakfı tarafından her yıl verilen ve bu yıl dokuzuncusunu düzenlenen Aydın Doğan Ödülü’nün konusu “ Kent Mimarisi, Kent Dokusu” olarak belirlenmişti.

Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu,“Kent Mimarisi, Kent Dokusu” konusunu seçerken; ülkemizde çok sayıda başarılı yapı olmasına rağmen, genelde doku sorununun ihmal edildiğini görerek, kent dokusunu kurma, koruma ve geliştirme bilincinin yurt düzeyinde oluşmasını sağlamak amacındaydı.

Doğan Hızlan’ın başkanlığında Burhan Doğançay, Oktay Ekinci, Dr. Doğan Hasol, Faruk Malhan, Doç. Dr. Süha Özkan, Prof. Dr. Haluk Pamir, Prof. Dr. Metin Sözen, Murat Tabanlıoğlu, İstemihan Talay ve Prof.Dr.İlhan Tekeli’den oluşan Seçiciler Kurulu 15 Mart 2005 Salı günü Doğan TV Center’ da toplanarak başvuruda bulunan 34 proje ve uygulamayı değerlendirdi.

Seçiciler Kurulu; Aydın Doğan “Kent Mimarisi, Kent Dokusu” Ödülü’nün “İzmir Konak Meydanı ve Çevresi Düzenleme Projesi” (EPA Mimarlık) ile “Kastamonu Tarihi Kent Dokusu İyileştirme Çalışmaları” arasında paylaştırılmasına karar verdi. Ödül tutarı olan 50 bin YTL bu iki proje arasında pay edilecek.

Aydın Doğan “Kent Mimarisi, Kent Dokusu” Ödülü’nün Ödül Töreni 18 Nisan 2005 Pazartesi akşamı 19:30’da Atatürk Kültür Merkezi (İstanbul) Büyük Salon’da yapılacaktır. Törende ayrıca; Seçiciler Kurulu kararı doğrultusunda; “İzmir Konak Meydanı ve Çevresi Düzenleme Projesi” ne katkılarından dolayı merhum Ahmet Piriştina adına ve “Kastamonu Tarihi Kent Dokusu İyileştirme Çalışmaları” na katkılarından dolayı önceki vali Enis Yeter’e plaket verilecek.