İZFAŞ 12. MARBLE Fuarı Devam Ediyor

İZMİR’le özdeşleşen, bir dünya markası olan ve alanında dünyanın ikinci büyük fuarı olarak kabul edilen MARBLE-Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, kapılarını 12. kez 29 Mart - 1 Nisan 2006 tarihleri arasında açacak. İZFAŞ Genel Müdürü Doğan İşleyen, organizasyonun hazırlıklarının yıl boyunca sürdüğünü, Türkiye’de düzenlenen en önemli ihtisas fuarlarından olan MARBLE’nin, her yıl, bir öncekinden daha görkemli gerçekleştirildiğini söyledi. Fuar için ilk dört holün ardından yeni bir ek hol açıldığını ve yer tahsis işlemlerine başlandığını belirten İşleyen, açık alan tahsisinin de devam ettiğini bildirdi.

Bu yıl kapalı alan mevcudunu artırmak için geçen yıl kullanılan çadır alternatifinin dışında prefabrike yapı sistemlerini de kullanacaklarını belirten İşleyen, şöyle dedi: “Geçen yıl yaşanan yoğunluk nedeniyle Lozan ve Basmane kapılarının yanı sıra 26 Ağustos Kapısı’nın da fuar için kullanılmasına karar verildi. Kapı girişleri, turnikeli bilgisayar geçiş sistemli olacak. Böylece fuar ziyaretçilerinin kesin sayısına daha doğru ulaşma imkanına kavuşacağız.”

Fuarın uluslararası boyutuna ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirten İşleyen, yabancıların ilgisinin şimdiden dikkat çekici boyutta olduğunu kaydetti. Çin Halk Cumhuriyeti’nin geçen yıl fuara altı firmayla katıldığını, bu yıl 20 Çinli firmanın fuara katılacağını belirten İşleyen, bu ülkenin fuardaki metraj büyüklüğünün de yüzde yüz oranında artarak, 100 metrekareden 200 metrekareye ulaştığını vurguladı.

Fuar ziyaretçilerine yönelik sürprizlerin de yer alacağını dile getiren İşleyen, “Lozan Kapısı girişine Afyon mermerlerinden seçilmiş bir sütun koridoru oluşturulacak. Ziyaretçiler buradan yoldan geçerek Kültürpark’a giriş yapacak” diye konuştu. Geçen yıl ki fuara 900 firmanın katılımıyla 33 bin 350 metrekare alanda gerçekleştirildiğini ve 63 ülkeden 39 bin 954 kişinin ziyaret ettiğini ifade eden İşleyen, bu yıl ki ziyaretçi beklentisinin daha fazla olduğunu bildirdi. Fuarın, dünyanın en büyük mermer rezervine sahip ve en büyük üreticilerinden olan Türkiye’nin, mermer ihracatının artmasına katkıda bulunduğunu dile getiren İşleyen, sektörel kuruluşların da fuarı desteklediğini belirtti.